Jaderná elektrárna Brakah získala od regulačního úřadu Spojených arabských emirátů Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) licenci na nakládání, převoz a skladování jaderného paliva. Jedná se o další významný milník na cestě k prvnímu zavezení jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru první jaderné elektrárny v zemi.

jaderná energie - První palivové licence pro JE Barakah - Nové bloky ve světě (FANR Barakah fuel licensing 460) 1
Prohlášení regulačního úřadu FANR ohledně licencí (zdroj: World Nuclear News)

Regulační úřad FANR dne 22. ledna letošního roku oznámil vydání dvou licencí pro jadernou elektrárnu Barakah: první licence umožňuje společnosti  Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) transport neozářeného jaderného paliva do jaderné elektrárny Barakah, druhá umožňuje společnosti Nawah Energy Company, která bude elektrárnu provozovat, s palivem nakládat a skladovat ho na prvním bloku elektrárny.

Správní rada regulačního úřadu FANR schválila vydání licencí v půli prosince minulého roku poté, jakmile dokončila posouzení připravenosti společností plnit regulační a bezpečnostní požadavky.

Ředitel úřadu FANR Christer Viktorsson uvedl, že zaměstnanci úřadu pečlivě provedli zhodnocení žádosti s cílem zajistit, že podmínky na elektrárně jsou v souladu s regulačními požadavky úřadu FANR i s mezinárodními standardy.

První blok jaderné elektrárny Barakah má být spuštěn už v průběhu tohoto roku. Přestože je provozovatel elektrárny – společnost Nawah – nyní licencován k nakládání a skladování jaderného paliva, před zavezením palivových souborů do reaktoru musí získat ještě provozní licenci. V současné době tak regulační úřad FANR přezkoumává žádost společnosti Enec o provozní licenci, která byla podána v březnu roku 2015 – ještě před oznámením společnosti Enec o zformování společnosti Nawah na provozování elektrárny v květnu minulého roku.

V jaderné elektrárně Barakah nacházející se na západě Emirátů u města Abu Dhábí se staví čtyři jaderné bloky jihokorejské koncepce APR1400. Výstavba prvního bloku byla zahájena v roce 2012, celá čtyřbloková elektrárna je v současné době dokončena asi ze 75 %. Elektrárna je pro společnost Enec budována konsorciem společností vedených firmou Korean Electric Power Company. Palivo pro elektrárnu je vyráběno společností Kepco Nuclear Fuels, která je součástí konsorcia.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..