Pokud chce Japonsko splnit své klimatické cíle, mělo by zapracovat na uvedení svých reaktorů zpět do provozu, uvedl v minulém týdnu Akio Takahashi, prezident fóra Japan Atomic Industry Forum (JAIF). Jaderná energetika v současné době představuje pouze 1,1 % z elektřiny vyrobené v Japonsku, přičemž komerční provoz byl obnoven pouze na třech blocích v zemi – na prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Sendai a na třetím bloku JE Ikata.

jaderná energie - Prezident organizace JAIF naléhá na restartování reaktorů v rámci boje proti klimatickým změnám - Ve světě (Ikata Nuclear Power Plant) 1
JE Ikata (zdroj: Wikizilla – Wikia)

„V Japonsku je nyní jen pár jaderných elektráren v provozu. Doufám, že bezpečnostní kontroly u zbytku budou probíhat nepřetržitě a důsledně – aby byly co nejdříve restartovány další reaktory, a to především z důvodů snižování emisí CO2 a rovněž aby byly zajištěny stabilní dodávky elektrické energie,“ řekl Takahashi.

Všech 48 japonských jaderných reaktorů, které byly v provozu, bylo postupně v návaznosti na havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála v březnu roku 2011, odstaveno. Od této události byl vytvořen nový regulační režim a od poloviny roku 2013 regulační úřad Nuclear Regulation Authority upravil japonské požadavky a předpisy týkající se bezpečnosti jaderných elektráren. Elektrárenské společnosti následně předložily žádosti o restartování reaktorů, které ale postupovaly velmi pomalu.

V květnu 2015 obdržela společnost Kyushu Electric Power Company konečné regulační schválení potřebné pro znovuspuštění prvního a druhé bloku jaderné elektrárny Sendai nacházející se v prefektuře Kagošima. První blok této elektrárny byl prvním japonským restartovaným blokem. Stalo se tak v srpnu roku 2016, druhý blok JE Sendai ho následoval v říjnu. Společnost Shikoku Electric Power Company v září minulého roku oznámila, že třetí blok JE Ikata v japonské prefektuře Ehime obnovil komerční provoz.

V prohlášení zveřejněném dne 28. prosince na stránkách fóra JAIF Takahashi uvedl, že Pařížská dohoda, která vstoupila v platnost v listopadu, nabízí celosvětový rámec pro snižování emisí oxidu uhličitého do roku 2020 a dál. Dohoda poskytuje první rámec, ve kterém je zainteresováno všech 196 členských zemí účastnících se konference Climate Change Conference, poznamenal.

„Jejím společným, dlouhodobým a celosvětovým cílem je nejen udržet nárůst globální průměrné teploty na méně než 2 °C oproti předindustriální úrovni, ale také vyvinout co největší úsilí, aby udržela nárůst pod 1,5 °C,“ doplnil.

„Japonsko – s cílem snížit emise CO2 o 26 % oproti úrovni v roce 2013 do roku 2030 – ratifikovalo Pařížskou dohodu a musí tak nyní dosáhnout svého cíle, aby splnilo svou povinnost vůči světu,“ vysvětlil Takahashi.

Japonské ministerstvo životního prostředí nedávno oznámilo, že Japonsko ve fiskálním roce končícím v březnu roku 2016 snížilo emise o 1,321 miliard ekvivalentních tun CO2 – čímž celkové emise oproti předcházejícímu roku snížilo o 3 %, poznamenal Takahashi. Faktory ovlivňující snížení emisí zahrnují nižší spotřebu elektrické energie, snížení emisí CO2 pocházejících z energetiky, zefektivnění zařízení vypouštějící CO2 a omezení s energií souvisejících emisí CO2 z průmyslového sektoru a dopravy, dodal.

„S energií související emise oxidu uhličitého tvoří asi 90 % z celkových emisí CO2 v Japonsku přičemž přibližně 40 % z nich připadá na výrobu elektřiny. Aby bylo možné dosáhnout stanovených klimatických cílů, je nanejvýš důležité omezit emise spojené s výrobou elektřiny, čehož by se mohlo dosáhnout rozšířením výroby z obnovitelných zdrojů, restartováním jaderné energetiky, zvýšením účinnosti tepelných elektráren a nalezením nových alternativních paliv,“ podotknul Takahashi.

 „Japonský cíl zaměřený na snížení emisí CO2 do roku 2030 je založen na konkrétním složení energetických zdrojů země – tzv. ‚energetickém mixu‘ – sestaveným z hlediska zajištění S+3E (z anglického safety + energy security, economy and environmental protection), což znamená zajištění bezpečnosti + energetické bezpečnosti, hospodárnosti a ochrany životního prostředí,“ vysvětlil Takahashi.

„Současné plány zakládají na 44% podílu zdrojů energie s nulovými emisemi (obnovitelné zdroje energie 22-24 % a jaderná energetika 20-22 %, spolu s rozsáhlými úsporami elektřiny),“ sdělil.

„Každá jaderná elektrárna má velkou výrobní kapacitu, zároveň funguje jako stabilní zdroj elektrické energie a je vysoce efektivní při snižování emisí oxidu uhličitého. Při plnění tohoto klimatického cíle bude jaderná energetika hrát velmi významnou hlavní roli,“ dodal a závěr Takahashi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..