Ruská státní jaderná korporace Rosatom dne 14. ledna letošního roku oznámila, že neplánuje zrušit výstavbu olovem chlazeného rychlého reaktoru Brest-OD-300, který je součástí projektu Proryv (Průlom), ale pouze ji odloží s cílem optimalizace využití omezených zdrojů, vzhledem ke zhoršené ekonomické situaci, které v současné době Rusko čelí.

jaderná energie - Přestože byl projekt reaktoru Brest odložen, projekt Průlom pokračuje - Ve světě (BREST 300 420 NIKIET) 1
Design reaktoru Brest-OD-300 (zdroj: World Nuclear News)

Rosatom oznámil, že upravil projekt, který má za úkol demonstrovat uzavření jaderného palivového cyklu, s cílem redukovat náklady federálního cílového programu (federal target programme – FTP) „Jaderné technologie nové generace pro léta 2010 až 2020.“

„Úprava federálního programu neznamená zrušení projektu Průlom. V současné době je ve výstavbě jako součást pilotního demonstračního komplexu PDPC (pilot demonstration power complex) modul na výrobu a demontáž jaderného paliva. Nerušíme ani projekt reaktoru Brest, pouze projekt optimalizujeme a synchronizujeme s výstavbou dalších částí projektu Průlom,“ uvedl Rosatom ve svém prohlášení.

Výstavba reaktoru Brest měla být původně zahájena v roce 2017 s tím, že do provozu měl reaktor vstoupit o tři roky později. Reaktor má vyrůst v komplexu Siberian Chemical Combine (SCC) nacházejícím se v Seversku, ve kterém se bude nacházet i komplex PDPC, uvedl v minulém roce Alexander Gusev, šéf-inženýr komplexu PDPC. Smlouvy o dodávkách zařízení pro reaktor jsou nyní ve fázi výběrových řízení. Komplex PDPC má po dokončení zahrnovat zařízení na výrobu palivových souborů, zařízení na recyklaci použitého jaderného paliva a reaktor Brest.

Práce na modulu na výrobu hustého nitridového paliva začaly v srpnu roku 2014, přičemž v současné době probíhá instalace jednotlivých zařízení. Dokončení tohoto modulu je plánováno na roku 2018. Zařízení na zpracovávání jaderného paliva má provoz zahájit v roce 2022, avšak do té doby musí ještě získat povolení od ruského regulačního úřadu Rostechnadzor. Potřebný personál pro projekt bude vyškolen na univerzitách National Research Nuclear University (NRNU) v Seversku, Mepha (Moscow Engineering Physics Institute) v Moskvě a Tomsk Polytechnic University v Tomsku. Gusev poznamenal, že celý komplex se bude skládat celkem ze 44 budov, z nichž 35 budou podpůrná zařízení, která budou složit všem třem částem projektu.

Mezitím chemické a metalurgické zařízení CMP v komplexu SCC bylo vyřazeno z provozu a personál kvalifikovaný pro nakládání s vysoce obohaceným uranem a plutoniem, pro recyklaci uranových a plutoniových produktů a pro nakládání s radioaktivním odpadem bude přesunut pod zařízení PDPC. Výzkumné centrum v rámci zařízení CMP pak bude v budoucnu studovat a testovat technologické možnosti pro výrobu a přepracování uranovo-plutoniových nitridových palivových souborů typu MOX pro potřeby komplexu PDPC.

Rosatom uvedl, že první fáze optimalizace projektu již byla implementována, přičemž zaměřena byla na redukování nákladů na reaktor Brest. Vývojové a výzkumné práce ale i nadále pokračují s cílem vyřešit řadu vědeckých a technologických problémů včetně dokončení testů zkušených parogenerátorů, turbín a tlakových nádob reaktorů, které jsou oproti konvenčním jaderným projektům nestandardní.

V prosinci roku 2016 náměstek generálního ředitele Rosatomu pro řízení inovací Vijančeslav Peršukov uvedl, že Rosatom společně s dalšími výrobci zařízení zjistili, že je možné zredukovat náklady na projekt reaktoru Brest o 80,5 milionů dolarů lehkými změnami technických řešení. Následně pak dodal, že Rosatom má v záměru vrátit se k originálním plánům, podle kterých měly být zařízení na výrobu a recyklaci jaderného paliva dokončeny v roce 2020. Rosatom začátkem ledna uvedl, že korespondující změny v rozdělení investic pro roky 2016 až 2019 již byly schváleny Ministerstvem pro ekonomický rozvoj.

Gennady Sklyar, člen energetické komise ruského parlamentu, poukázal na to, že Rosatom obdržel veřejné fondy v rámci federálních programů a tak musí konat v souladu s rozhodnutími veřejných autorit. „V současné ekonomické situaci je očividná potřeba zrevidovat některé investiční projekty a vybrat konkrétní projekty, jejichž realizace by měla být dokončena. Je tak logické, že bylo rozhodnuto, aby byly dokončeny hlavně ty projekty, které jsou v současné době v pokročilém stádiu realizace, což je jeden z důvodů proč byl projekt reaktoru Brest odložen,“ uvedl.

„Chtěl bych ale zdůraznit, že se jedná pouze o odložení, vše je o synchronizaci načasování spouštění jednotlivých zařízení,“ podotkl. „Mezitím by ale měly ostatní části projektu Průlom na uzavření palivového cyklu, jako je modul pro výrobu jaderného paliva v Seversku, pokračovat. Je velmi důležité, aby v rámci projektu Průlom pokračovaly práce na vývoji nitridového MOX paliva, které může být použito v rychlém reaktoru BN-800.“ Následně pak dodal: „Vývoj technologie od základů není nikdy snadné, je to pionýrský projekt, který je téměř nemožné přesně naplánovat od počátku, neboť je nemožné správně vykalkulovat všechna rizika a vybrat nejlepší a nejméně nákladově náročnou cestu na dokončení projektu. Přesto ale musíme v rozvoji nadále pokračovat a Rosatom podle mého názoru dobře demonstruje, jak by se mělo rozumně nakládat s federálním rozpočtem.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..