Pondělí, 28 září
Shadow

Přestože byl projekt reaktoru Brest odložen, projekt Průlom pokračuje

Ruská státní jaderná korporace Rosatom dne 14. ledna letošního roku oznámila, že neplánuje zrušit výstavbu olovem chlazeného rychlého reaktoru Brest-OD-300, který je součástí projektu Proryv (Průlom), ale pouze ji odloží s cílem optimalizace využití omezených zdrojů, vzhledem ke zhoršené ekonomické situaci, které v současné době Rusko čelí.

Design reaktoru Brest-OD-300 (zdroj: World Nuclear News)

Rosatom oznámil, že upravil projekt, který má za úkol demonstrovat uzavření jaderného palivového cyklu, s cílem redukovat náklady federálního cílového programu (federal target programme – FTP) „Jaderné technologie nové generace pro léta 2010 až 2020.“

„Úprava federálního programu neznamená zrušení projektu Průlom. V současné době je ve výstavbě jako součást pilotního demonstračního komplexu PDPC (pilot demonstration power complex) modul na výrobu a demontáž jaderného paliva. Nerušíme ani projekt reaktoru Brest, pouze projekt optimalizujeme a synchronizujeme s výstavbou dalších částí projektu Průlom,“ uvedl Rosatom ve svém prohlášení.

Výstavba reaktoru Brest měla být původně zahájena v roce 2017 s tím, že do provozu měl reaktor vstoupit o tři roky později. Reaktor má vyrůst v komplexu Siberian Chemical Combine (SCC) nacházejícím se v Seversku, ve kterém se bude nacházet i komplex PDPC, uvedl v minulém roce Alexander Gusev, šéf-inženýr komplexu PDPC. Smlouvy o dodávkách zařízení pro reaktor jsou nyní ve fázi výběrových řízení. Komplex PDPC má po dokončení zahrnovat zařízení na výrobu palivových souborů, zařízení na recyklaci použitého jaderného paliva a reaktor Brest.

Práce na modulu na výrobu hustého nitridového paliva začaly v srpnu roku 2014, přičemž v současné době probíhá instalace jednotlivých zařízení. Dokončení tohoto modulu je plánováno na roku 2018. Zařízení na zpracovávání jaderného paliva má provoz zahájit v roce 2022, avšak do té doby musí ještě získat povolení od ruského regulačního úřadu Rostechnadzor. Potřebný personál pro projekt bude vyškolen na univerzitách National Research Nuclear University (NRNU) v Seversku, Mepha (Moscow Engineering Physics Institute) v Moskvě a Tomsk Polytechnic University v Tomsku. Gusev poznamenal, že celý komplex se bude skládat celkem ze 44 budov, z nichž 35 budou podpůrná zařízení, která budou složit všem třem částem projektu.

Mezitím chemické a metalurgické zařízení CMP v komplexu SCC bylo vyřazeno z provozu a personál kvalifikovaný pro nakládání s vysoce obohaceným uranem a plutoniem, pro recyklaci uranových a plutoniových produktů a pro nakládání s radioaktivním odpadem bude přesunut pod zařízení PDPC. Výzkumné centrum v rámci zařízení CMP pak bude v budoucnu studovat a testovat technologické možnosti pro výrobu a přepracování uranovo-plutoniových nitridových palivových souborů typu MOX pro potřeby komplexu PDPC.

Rosatom uvedl, že první fáze optimalizace projektu již byla implementována, přičemž zaměřena byla na redukování nákladů na reaktor Brest. Vývojové a výzkumné práce ale i nadále pokračují s cílem vyřešit řadu vědeckých a technologických problémů včetně dokončení testů zkušených parogenerátorů, turbín a tlakových nádob reaktorů, které jsou oproti konvenčním jaderným projektům nestandardní.

V prosinci roku 2016 náměstek generálního ředitele Rosatomu pro řízení inovací Vijančeslav Peršukov uvedl, že Rosatom společně s dalšími výrobci zařízení zjistili, že je možné zredukovat náklady na projekt reaktoru Brest o 80,5 milionů dolarů lehkými změnami technických řešení. Následně pak dodal, že Rosatom má v záměru vrátit se k originálním plánům, podle kterých měly být zařízení na výrobu a recyklaci jaderného paliva dokončeny v roce 2020. Rosatom začátkem ledna uvedl, že korespondující změny v rozdělení investic pro roky 2016 až 2019 již byly schváleny Ministerstvem pro ekonomický rozvoj.

Gennady Sklyar, člen energetické komise ruského parlamentu, poukázal na to, že Rosatom obdržel veřejné fondy v rámci federálních programů a tak musí konat v souladu s rozhodnutími veřejných autorit. „V současné ekonomické situaci je očividná potřeba zrevidovat některé investiční projekty a vybrat konkrétní projekty, jejichž realizace by měla být dokončena. Je tak logické, že bylo rozhodnuto, aby byly dokončeny hlavně ty projekty, které jsou v současné době v pokročilém stádiu realizace, což je jeden z důvodů proč byl projekt reaktoru Brest odložen,“ uvedl.

„Chtěl bych ale zdůraznit, že se jedná pouze o odložení, vše je o synchronizaci načasování spouštění jednotlivých zařízení,“ podotkl. „Mezitím by ale měly ostatní části projektu Průlom na uzavření palivového cyklu, jako je modul pro výrobu jaderného paliva v Seversku, pokračovat. Je velmi důležité, aby v rámci projektu Průlom pokračovaly práce na vývoji nitridového MOX paliva, které může být použito v rychlém reaktoru BN-800.“ Následně pak dodal: „Vývoj technologie od základů není nikdy snadné, je to pionýrský projekt, který je téměř nemožné přesně naplánovat od počátku, neboť je nemožné správně vykalkulovat všechna rizika a vybrat nejlepší a nejméně nákladově náročnou cestu na dokončení projektu. Přesto ale musíme v rozvoji nadále pokračovat a Rosatom podle mého názoru dobře demonstruje, jak by se mělo rozumně nakládat s federálním rozpočtem.

Zdroj: Nuclear Engineering International

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..