Portfolio zahraničních zakázek, které má ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom dohodnuté na příštích 10 let, převýšilo ke konci roku 2016 133 miliard dolarů. Oproti loňskému roku vzrostlo o 20,9 procenta.

jaderná energie - Portfolio zahraničních zakázek Rosatomu vzrostlo o 20 procent - Ve světě (kudankulam 1024) 1
Indická JE Kudankulam s dvěma reaktory VVER-1000. První byl uveden do komerčního provozu v roce 2014 a druhý je nyní ve fázi spouštění. (Zdroj: Rosaenergoatom)

Na počátku loňského roku dosahovalo desetileté portfolio zahraničních zakázek hodnoty 110,3 miliardy dolarů. Základ portfolia tvoří 36 jaderných bloků v Evropě, na Blízkém východě, v jihovýchodní Asii a v Africe, díky tomu zaujímá Rosatom ve výstavbě jaderných bloků v zahraničí první místo na světě. Patří do něj i kontrakty v dalších oblastech, jako je výstavba výzkumného centra a dodávky jaderného paliva.

V březnu uplynulého roku například Rosatom podepsal kontrakt na výstavbu bolivijského centra jaderného výzkumu a technologií. V září 2016 byla slavnostně zahájena výstavba druhé části íránské jaderné elektrárny Búšehr, kde budou stát dva bloky s reaktory VVER-1000 a o měsíc později začala výstavba dvou nových bloků indické jaderné elektrárny Kudankulam se stejným typem reaktoru.

V červenci 2016 vstoupila palivová společnost TVEL (součást Rosatomu) na trh s jaderným palivem pro západní typy tlakovodních reaktorů, když podepsala kontrakt na pilotní dodávku jaderného paliva TVS-Kvadrat do Spojených států. V prosinci byla potom podepsána palivová smlouva s provozovatelem švédské jaderné elektrárny Rignhals na plné překládky paliva. Jedná se o palivo ruské konstrukce, při jehož vývoji použil TVEL zkušenosti s palivem pro reaktory typu VVER a uplatnil při něm také osvědčené materiály. Toto palivo tedy zajišťuje západním provozovatelům jaderných elektráren skutečnou diverzifikaci dodávek jaderného paliva.

K domácím úspěchům Rosatomu za minulý rok patří spuštění prvního bloku generace III+ na světě: reaktor VVER-1200 6. bloku Novovoroněžské JE dosáhl v říjnu plného výkonu. V červnu 2016 byly zahájeny zemní práce pro dvojici bloků s reaktory VVER-TOI v Kurské jaderné elektrárně. Nová generace reaktorů typu VVER má nahradit dosluhující reaktory typu RBMK-1000.

Významného pokroku v oblasti uzavírání palivového cyklu dosáhl Rosatom koncem října 2016, kdy byl uveden do komerčního provozu 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-800 . Jde o první sodíkový reaktor, který používá palivo MOX vyrobené z použitého jaderného paliva. Tento reaktor zaujal porotu magazínu POWER, což je nejstarší americký energetický magazín, a byla mu udělena cena Top Plant za rok 2016.

zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..