Obce, na jejichž katastrálním území se nachází úložiště radioaktivních odpadů, si finančně polepší. S touto změnou počítá návrh nařízení vlády, který byl dne 25. ledna vládou schválen. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) o ní informovalo v tiskové zprávě.

jaderná energie - Obce s úložištěm jaderného odpadu si finančně polepší - Back-end (Koncept HU v CR imagelarge 1) 1
Koncepce hlubinného úložiště pro Českou republiku (Zdroj: SURAO.cz)

V současné době činí příspěvek pro obce čtyři miliony korun ročně. Předpokládaný materiál stanovuje, že by obce měly mít navíc nově nárok i na příspěvek 10 000 Kč za každý metr krychlový odpadu uloženého v daném roce.

Nízkoaktivní odpady z jaderné energetiky jsou v ČR ukládány v povrchovém úložišti v areálu Jaderné elektrárny Dukovany, které se nachází v katastru obce Rouchovany. Zneškodnění nízkoaktivních odpadů z průmyslu, výzkumu a zdravotnictví spadá pod úložiště Richard u Litoměřic a Bratrství u Jáchymova. Platby za ukládání radioaktivního odpadu jsou příjmem tzv. jaderného účtu. Z tohoto účtu získává prostředky Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a tyto prostředky jsou využívány mimo jiné na vyplácení příspěvků obcím.

SÚRAO plánuje v Česku postavit i tzv. hlubinné úložiště, jeho spuštění předpokládá v roce 2065. Tento záměr vyvolává řadu sporů, zástupci většiny vytipovaných lokalit s hlubinným úložištěm nesouhlasí. Minulý týden byla vládou podpořena myšlenka věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště. Zároveň ale vláda MPO nařídila, aby v nové verzi upravilo některá ustanovení, jež by mohla být podle Legislativní rady vlády a některých dalších úřadů v rozporu s dalšími zákony nebo ústavním pořádkem. Přepracovaný návrh věcného záměru plánuje ministerstvo vládě předložit do 30. června roku 2018.

Průzkum možných lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká těchto oblastí: Čertovka (na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje); Březový potok (poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji); Magdaléna (Táborsko); Čihadlo (Jindřichohradecko); Hrádek (Jihlavsko); Horka (Třebíčsko); a Kraví Hora (Žďársko).

Návrh nařízení také počítá s navýšením finančních kompenzací obcím, v jejichž katastru SÚRAO průzkum provádí. Každá obec bude i nadále po dobu průzkumu moci čerpat ročně částku 600 000 korun. Dále se má zvýšit kompenzace z 0,30 Kč na 0,40 Kč, již obce dostávají za každý metr čtvereční svého katastru v průzkumném území. Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu, prohlásil: „Důvodem navýšení je snaha motivovat obce k akceptaci průzkumných prací.“

MPO v dokumentu připomíná, že již atomový zákon – jenž je v platnosti od začátku letošního roku – stanovil výši jednorázového příspěvku obcím jako kompenzaci za to, že v jejich katastru bylo stanoveno chráněné území pro ukládání jaderného odpadu do podzemí. Původně byla vládou navržena částka 30 milionů korun, poslanci schválili částku ve výši až 50 milionů korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..