Čtvrtek, 1 října
Shadow

Nejnovější milníky ve stavbě nových čínských bloků

Instalace čtvrtého a zároveň posledního hlavního cirkulačního čerpadla, které zajišťuje cirkulaci chladicí vody v reaktoru, ve druhém bloku jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) byla dne 4. ledna dokončena, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Mezitím byla instalována nádrž zajišťující vstřikování boru do druhého demonstračního bloku s designem Hualong One, který se staví v jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing).

Poslední z hlavních cirkulačních čerpadel druhého bloku JE San-men (zdroj: World Nuclear News)

Každý reaktor AP1000 využívá čtyři hlavní cirkulační čerpadla – každé je téměř 7 metrů vysoké, 1,5 metru široké a váží asi 91 tun – která zajišťují cirkulaci chladiva přes aktivní zónu, smyčku potrubí a parogenerátory.

Společnost Westinghouse v současné době staví v Číně čtyři bloky s reaktory typu AP1000 – dva v JE San-men v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) a dva v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang) nacházející se v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Americký výrobce, firma Curtiss-Wright, získal v roce 2007 od společnosti Westinghouse kontrakt na výrobu šestnácti hlavních cirkulačních čerpadel pro tyto bloky.

První blok JE San-men, jehož výstavba započala v dubnu roku 2009, má být prvním blokem s designem AP1000, který vstoupí do provozu. První beton pro druhý blok jaderné elektrárny San-men byl odlit v prosinci roku 2009. Očekává se, že všechny čtyři čínské bloky AP1000 budou v provozu do konce letošního roku.

Čtyři reaktory AP1000 se právě staví také ve Spojených státech amerických – po dvou blocích v JE Vogtle a JE Summer – zatímco tři reaktory AP1000 jsou plánovány pro lokalitu Moorside ve Spojeném království.

Pokrok ve výstavbě šestého bloku JE Fu-čching

Dne 4. ledna byla také instalována nádrž zajišťující vstřikování boru do šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching, ve které se staví druhý reaktor s designem Hualong One. Elektrárna se nachází v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian).

Instalace nádoby na kyselinu boritou na šestém bloku JE Fu-čching (zdroj: World Nuclear News)

Nádrž ke vstřikování boru – vážící téměř 20 tun – bude obsahovat roztok kyseliny borité, který může být vstřikován do reaktoru v případě vážné nehody, aby došlo k zastavení řetězové reakce – v případě, když by nebylo možné spustit regulační tyče do aktivní zóny.

Čínská státní rada (Chinese State Council) udělila konečný souhlas s výstavbou pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching v dubnu roku 2015. Odlití prvního betonu pro základy pátého a šestého bloku této elektrárny – což značí oficiální zahájení výstavby bloků – se uskutečnilo v květnu 2015, respektive v prosinci 2015. Očekává se, že tyto bloky budou dokončeny v letech 2019 a 2020.

Výstavba dvou bloků s designem Hualong One rovněž probíhá v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang) v provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi), kterou vlastní společnost China General Nuclear.

Zdroj: World Nuclear News

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..