Na japonské jaderné elektrárně Takahama nacházející se prefektuře Fukui spadl dne 20. ledna jeřáb. Jeřáb spadl na budovu, ve které je uloženo v bazénu použité jaderné palivo druhého bloku, uvedl provozovatel elektrárny, společnost Kansai Electric Power Co.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn, střecha budovy ale byla lehce poškozena. Nicméně do bazénu s použitými palivovými soubory nic nespadlo. V bazénu druhého bloku elektrárny se v současné době nachází celkem 259 palivových souborů, uvedla společnost Kansai Electric. Jeřáb pak poškodil střechu ještě další sousedící budovy. Během incidentu panovaly v místě elektrárny nepříznivé meteorologické podmínky – včetně velmi silného větru, napsala tisková agentura Kyodo news agency.
Jeřáb o délce 112 metrů byl používán při pracích na zvýšení bezpečnosti elektrárny, během kterých má být nad reaktorovou budovou druhého bloku elektrárny postaven betonový kopulovitý kryt. Na následující tiskové konferenci se společnosti Kansai za incident veřejně omluvila, přičemž ujistila veřejnost, že incident řádně prošetří, aby se zamezilo dalším případným pádům jeřábu při silném větru. Zároveň společnost podle svých slov řádně prošetří přesnou příčinou pádu jeřábu.
V druhém bloku jaderné elektrárny Takahama se nachází jeden ze dvou starších reaktorů, které se v elektrárně nachází. Provoz elektrárny brzy překročí období 40 let. Práce na zlepšení bezpečnosti zařízení mají být dokončeny v roce 2020. V červnu roku 2016 japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) schválil plán společnosti Kansai na prodloužení provozu bloků číslo 1 a 2 nad rámec původní čtyřicetileté provozní licence. Jednalo se o první prodloužení provozní licence v Japonsku pod novými regulačními pravidly zavedenými v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011. Kromě dvou starších reaktorů se v elektrárně nachází ještě dva novější. Všechny čtyři bloky elektrárny jsou ale v současné době mimo provoz.
Zdroj: Nuclear Engineering International