Kanadská společnost L-3 MAPPS získala kontrakt na modernizaci plnorozsahového simulátoru blokové dozorny jediné mexické jaderné elektrárny, dvoublokové JE Laguna Verde.

jaderná energie - Modernizace simulátoru pro mexickou jadernou elektrárnu Laguna Verde - Ve světě (Laguna Verde simulator 460 L3 MAPPS) 1
Bloková dozorna jaderné elektrárny Laguna Verde (zdroj: World Nuclear News)

Společnost L-3 MAPPS dne 6. ledna oznámila, že obdržela zakázku od mexického institutu National Institute of Electricity and Clean Energy (INEEL), aby pomohla s inovací simulátoru elektrárny pro státem vlastněnou energetickou společnost Federal Electricity Commission (CFE). Hodnota zakázky nebyla zveřejněna.

Simulátory jsou důležitou součástí vybavení elektrárny pro operátory bloků, a to jak na začátku jejich kariéry, tak při školeních během jejich kariéry.

V první fázi projektu modernizace bude institut INEEL vyvíjet simulátor za využití simulačního prostředí Orchid od společnosti L-3 MAPPS, které je vybavené interaktivními virtuálními panely a lokálními panely pro ovládání nouzových dieselgenerátorových stanic. Celkový projekt modernizace má být proveden v několika fázích, přičemž první fáze má být dokončena v druhé polovině letošního roku.

Společnost L-3 MAPPS sdělila, že bude nasazovat svoji simulační sadu Orchid, která má být využita pro všechny fáze projektu modernizace, a proškolí simulační personál institutu INEEL. Během první fáze bude institut INEEL předělávat stávající simulátor elektrárny z platformy jiného výrobce do prostředí Orchid a bude vyvíjet virtuální panely s podporou společnosti L-3 MAPPS přímo v lokalitě i prostřednictvím dálkového poradenství. Pomocí modelovacího prostředí Orchid bude Institut INEEL také rozvíjet nové modely nouzových dieselových generátorů.

Michael Chatlani, viceprezident marketingu a prodeje společnosti L-3 MAPPS Power Systems and Simulation, řekl, že zakázka představuje první vstup na mexický trh.

Jaderná elektrárna Laguna Verde obsahuje dva varné reaktory o instalovaném výkon 810 MWe každý a produkuje asi 4,5 % mexické elektrické energie. První blok byl spuštěn v roce 1989 a jeho současná provozní licence platí do roku 2029, zatímco druhý blok je v provozu od roku 1994 a jeho licence je platná až do roku 2034.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..