Emise z kalifornského energetického sektoru jsou dnes dva a půl krát vyšší, než by byly v případě, že by se stát zasadil o zachování jaderných elektráren, které musely být předčasně odstaveny z ekonomických důvodů, a kdyby nebyly zrušeny plány na výstavbu nových jaderných bloků, uvádí studie výzkumné organizace Environmental Progress (EP).

jaderná energie - Kalifornské emise uhlíku se kvůli odstaveným jaderným elektrárnám zvýšily - Ve světě (Diablo Canyon blueprint EP 460) 1
Plány pro JE Diablo Canyon ukazují, jak mělo být v této lokalitě umístěno šest výrobních bloků (zdroj: World Nuclear News)

Studie je založena na datech organizací California Air Resources Board a California Energy Commission, přičemž základním předpokladem je, že odstavené jaderné elektrárny byly nahrazeny plynovými. Na základě tohoto předpokladu organizace EP spočítala, že emise státu za rok 2014 byly o 30,5 milionů tun CO2 vyšší než v případě, kdyby byl zachován provoz jaderných elektráren Rancho Seco a San Onofre a kdyby bylo postaveno pět nových jaderných bloků, jak bylo plánováno.

„Kdyby byly plánované bloky postaveny a kdyby byl zachován provoz v JE Rancho Seco a San Onofre, 73 % kalifornské elektřiny by pocházelo z čistých zdrojů, nyní je to ale pouze 34 %. Celkem 48 % výroby čistých zdrojů by pak připadalo na jádro namísto nynějších 9 %,“ uvedla organizace.

Jednobloková jaderná elektrárna Rancho Seco s tlakovodním reaktorem o výkonu 913 MWe vstoupila do provozu v roce 1975. Elektrárna byla ale odstavena už v roce 1989 poté, co 53,4 % voličů v lokálním referendu konaném krátce po havárii v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl rozhodlo o jejím uzavření.

První blok jaderné elektrárny San Onofre, kterou vlastní společnost Southern California Edison, s tlakovodním reaktorem byl provozován mezi lety 1968–1992. Druhý a třetí blok elektrárny byly odstaveny v červnu roku 2013 po třiceti letech provozu, a to především kvůli regulačním zpožděním a nejistotám spojeným s poškozením parogenerátoru v jednom z bloků.

Předčasné uzavření jaderné elektrárny San Onofre přispělo k 35% navýšení emisí skleníkových plynů v roce 2012 (kdy byla elektrárna již odstavena, ale ještě nebyla vyřazena z provozu), oznámila organizace California Air Resources Board v následujícím roce.

V minulém roce společnost Pacific Gas & Electric (PG&E) nastínila plány na uzavření poslední provozované kalifornské jaderné elektrárny – dvoublokové JE Diablo Canyon – na konci platnosti současných provozních licencí v letech 2024 a 2025, v té době budou mít bloky za sebou 40 let provozu. Na rozdíl od států New York a Illinois, které přijaly legislativu uznávající roli jaderné energetiky v ochraně klimatu, kalifornské zákony na podporu čistých zdrojů jadernou energetiku neuznávají.

Analýza organizace EP zahrnuje elektrárny, které byly předčasně odstaveny z provozu, stejně jako elektrárny, které měly být podle plánů postaveny. Pěti nepostavenými jadernými bloky jsou: Diablo Canyon 3, 4 a 5 a dloubloková jaderná elektrárna Sundesert. Projekty jaderných bloků, jejichž realizace byla zamítnuta v počátečních fázích plánování, do studie zahrnuty nebyly.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..