Během víkendu vyrobila Jaderná elektrárna Temelín díky mrazivému počasí celkem 105,107 MWh elektrické energie. Je to řádově o desetitisíce kWh elektřiny více než v letním období. Mráz totiž pomáhá zvyšovat výkon elektrárny a rychleji chladne voda v chladicích věžích. Současné počasí svědčí i dukovanské jaderné elektrárně. Tuto informaci sdělili dne 9. ledna ČTK tiskoví mluvčí JE Temelín Marek Sviták a JE Dukovany Jiří Bezděk.

jaderná energie - JE Temelín vyrobila díky mrazům více elektřiny - V Česku (05 temelin) 1
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

Elektřina vyrobená v temelínské elektrárně za uplynulý víkend by stačila 30 tisícům českých domácností na celý rok. Mluvčí Sviták uvedl: „Během mrazivé soboty, kdy zde v noci teploty spadly až k minus 20 stupňům Celsia, vyrobily oba bloky nejvíce v tomto týdnu. Při nízkých teplotách se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. Díky tomu pak turbogenerátor může dosáhnout vyššího výkonu. Například rozdíl mezi zimním a letním obdobím představuje denně ve výrobě řádově desetitisíce kWh elektřiny.“ Nevýhodou mrazivého počasí je, že se v JE Temelín musí častěji kontrolovat pomocné technologie.

Mráz prospívá i JE Dukovany na Třebíčsku. Mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk řekl ČTK: „Ale my díky schopnosti našich osmi chladicích věží můžeme těchto maximálních výkonů dosahovat i při vyšších teplotách, nejen když jsou takové velké mrazy.“

Během velkých veder může Jaderná elektrárna Dukovany využít k ochlazování vody i nové chladicí věže. Oproti starším věžím vysokým 125 metrů s přirozeným prouděním vzduchu jsou nové věže sedmkrát nižší a k chlazení vody používají mohutné ventilátory.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..