JE Temelín chce v letošním roce vyrobit kolem 15 TWh elektrické energie, což je o 3 TWh více než v roce minulém. Přibližně 500 zaměstnanců bude muset kvůli novému atomovému zákonu projít bezpečnostní prověrkou. Elektrárna letos příjme asi 80 nových zaměstnanců. Tyto informace sdělil ČTK dne 26. ledna ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek.

jaderná energie - JE Temelín chce v tomto roce vyrobit kolem 15 TWh elektřiny, přijme 80 lidí - V Česku (DSC7898 1024 1) 1
Jaderná elektrárna Temelín se dvěma reaktory uvedenými do komerčního provozu v letech 2002 a 2003 (Zdroj: archiv)

Dále Zronek uvedl: „Zpřesnili jsme předpokládané termíny odstávek, jsou předmětem povinnosti hlásit je na burzu, ještě je budeme dál upřesňovat. Určitě chceme dosáhnout nejvyšších výrob za poslední roky, letos by měl být Temelín o hodně lepší než v minulých letech, ve srovnání s loňskem chceme jít mnohem výš. Chceme se srovnávat s lety 2012 a 2013, s výrobou kolem 15 terawatthodiny elektřiny.“ Vloni elektrárna vyrobila 12,1 TWh elektřiny, což je téměř o 2 TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci zapříčinily odstávky. Zatím nejvíce elektřiny vyrobila JE Temelín v roce 2012, kdy do sítě dodala 15,3 TWh elektrické energie.

V důsledku nového atomového zákona bude muset až pětkrát více zaměstnanců jaderných elektráren projít do roku 2020 bezpečnostní prověrkou NBÚ. První žádosti o tuto prověrku budou odeslány v únoru. Celkově se prověrky zaměstnanců v JE Temelín i Dukovany dotknou asi tří tisíc lidí, z toho z Temelína asi 500 lidí.

„Do konce loňského roku se prověrka v Temelíně týkala stovky lidí, především těch, kteří řídí provoz elektrárny nebo manipulaci s jaderným palivem. Nově si NBÚ prověří každého, kdo bude vstupovat na reaktorový sál, do velína nebo skladu jaderného paliva. Půjde o různé profese, od manažerů přes technology, strojníky nebo třeba pracovníky komunikace,“ prohlásil ředitel Zronek s tím, že tato nová povinnost bude platit i pro dodavatele.

O prověrku budou žádat zaměstnanci v několika vlnách, přičemž mezi prvními budou hasiči. Dále Zronek doplnil: „Úřad prověřuje historii pracovníka několik let dozadu, jeho finanční i trestní bezúhonnost a některé další věci tak, aby pracovníci, kteří mají prověrku, nebyli pro elektrárnu rizikoví.“

Letos JE Temelín plánuje přijmout 80 lidí – např. nové operátory a další zaměstnance, kteří nahradí pracovníky odcházející do důchodu. Pomoct má i nový náborový web. Nábory souvisejí se změnami, které započaly vloni, kdy byly energetiky posíleny kontroly dodavatelů, dále byly upraveny smlouvy a bylo přijato 76 nových lidí, a to hlavně na technické kontroly. Zronek uvedl, že nový systém má být připraven koncem roku. Na závěr dodal: „Vše by se pak mělo projevit v délce odstávek a plynulosti provozu.“

V temelínské elektrárně letos proběhne minimálně devět havarijních cvičení – včetně jednoho tajného. Mimo to si energetici společně s armádou a policií prověří ochranu elektrárny proti teroristickému útoku. Tato několikadenní akce se uskuteční začátkem měsíce dubna. Před dvěma lety se do cvičení zapojilo 200 lidí.

Jaderná elektrárna Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR, svojí produkcí pokrývá přibližně 20 % české spotřeby.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..