Jaderná elektrárna Dukovany přijme během nadcházejících pěti let 170 nových pracovníků. Část z nich nahradí zaměstnance odcházející do důchodu. V letošním roce také elektrárna přijímá pracovníky na kontrolu a údržbu zařízení. Tyto informace sdělil dne 29. ledna ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Dukovanská elektrárna je v provozu již třicet let, pracovalo v ní k 1. lednu 2017 celkem 756 lidí, v minulém roce jejich počet stoupl o 50 zaměstnanců.

jaderná energie - JE Dukovany přijme během pěti let 170 nových pracovníků - V Česku (08 dukovany) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Mluvčí prohlásil: „Energetika je perspektivní obor.“ Očekává se, že letos do elektrárny nastoupí 58 pracovníků, každý následující rok se počet nově příchozích zaměstnanců bude pohybovat mezi 20-30. Přibližně dvě třetiny pracovních pozic jsou určeny pro technicky vzdělané středoškoláky, zbylá třetina pro vysokoškoláky. Mluvčí uvedl, že nábor se netýká tolik operátorů, ale spíše jiných profesí, které zajišťují provoz jaderného zařízení.

Všichni zaměstnanci JE Dukovany musí úspěšně absolvovat psychotesty. Stovky z nich budou nově potřebovat i prověrku od Národního bezpečnostního úřadu, která jim umožní vstoupit do tzv. životně důležitých prostor elektrárny. Toto opatření vyplývá z nového atomového zákona a má zvýšit ochranu tohoto jaderného zařízení proti sabotáži. Na jeho zavedení do praxe má společnost ČEZ tři roky.

Na začátku tohoto roku měla skupina ČEZ v lokalitě Dukovany celkem 1 195 pracovníků – včetně obslužných útvarů, zaměřených kupříkladu na vyjednávání s dodavateli a plánování investic.

Všechny čtyři dukovanské výrobní bloky byly uvedeny do provozu mezi lety 1985-1987. V posledních letech firma ČEZ investovala do jejich modernizace, aby byly technicky připraveny k dalším 20 letům provozu. Mladé pracovníky si společnost zajišťuje prostřednictvím spolupráce se středními a vysokými školami, v letošním roce počítá i s pořádáním seminářů a besed pro studenty.

Absolventi oboru Energetik na Střední průmyslové škole v Třebíči jsou přijímání společností ČEZ do Jaderné elektrárny Dukovany, průměrně se jedná o pět absolventů ročně, což je polovina z těch, kteří nepokračují ve studiu na vysoké škole, vysvětlil Bezděk. Přibližně třetina zájemců o práci v elektrárně se hlásí přes firemní náborový web.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..