Celosvětový instalovaný výkon jaderných elektráren v minulém roce mírně vzrostl z 382,2 GWe na 391,6 GWe. Tento závěr vyplývá z dat asociace World Nuclear Association. Během minulého roku začala výstavba tří velkých jaderných projektů, zatímco tři jaderné bloky byly vyřazeny z provozu.

jaderná energie - Instalovaný výkon světové jaderné energetiky rostl i v roce 2016 - Ve světě (NVNPP night view 6 7) 1
Šestý a sedmý blok JE Novovoroněž (zdroj: Rosenergoatom)

V roce 2016 bylo zprovozněno deset nových jaderných reaktorů s celkovou kapacitou 9 479 MWe. Pět z těchto nových bloků bylo zprovozněno v Číně: čtvrtý blok JE Ning-te (pinyin: Ningde), čtvrtý blok JE Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe), druhý blok JE Čchang-ťiang  (pinyin: Changjiang), druhý blok JE Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang) a třetí blok JE Fu-čching (pinyin: Fuqing). Dalšími zprovozněnými bloky byly: třetí blok jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori, druhý blok indické jaderné elektrárny Kudankulam, třetí blok pákistánské jaderné elektrárny Chashma, šestý blok ruské jaderné elektrárny Novovoroněž (první zprovozněný blok s reaktorem generace III+), a druhý blok americké jaderné elektrárny Watts Bar.

V roce 2015 bylo zprovozněno celkem 9 497 MWe nových jaderných kapacit, o rok dříve pak 4 763 MWe.

Během roku 2016 začala Čína s výstavbou celkem dvou jaderných bloků: šestý blok jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) s reaktorem o výkonu 1 080 MWe a čtvrtý blok jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang s reaktorem o výkonu 1 150 MWe. Kromě toho v minulém roce Čína začala realizovat projekt plovoucí jaderné elektrárny o výkonu 60 MWe.

Třetím velkým jaderným projektem zahájeným v minulém roce byl třetí blok jaderné elektrárny Karáčí, která se nachází v Pákistánu. Druhý blok této elektrárny se staví od roku 2015.

V roce 2016 byly trvale odstaveny tři jaderné reaktory o celkovém výkonu 1 402 MWe. Jsou jimi: první blok japonské jaderné elektrárny Ikata, americká jednobloková jaderná elektrárna Fort Calhoun a třetí blok ruské jaderné elektrárny Novovoroněž. Mimo to japonská vláda v minulém roce formálně rozhodla o tom, že japonský prototypový rychlý množivý reaktor Monju se již nenavrátí do provozu a začne se s jeho likvidací. Reaktor Monju je ale mimo provoz už od roku 2010.

Na konci roku 2016 bylo na světě v provozu celkem 447 energetických reaktorů s celkovou kapacitou 391,4 GWe, přičemž dalších 60 reaktorů o celkové kapacitě 64,5 GWe je ve výstavbě. Pro porovnání na konci roku 2015 bylo na světě v provozu 439 reaktorů s celkovou kapacitou 382,6 GWe.

Světová jaderná asociace World Nuclear Association v minulém roce vyvinula svoji vlastní vizi energetiky budoucnosti označovanou jako „Harmony“. Vize je založena na scénáři mezinárodní energetické agentury International Energy Agency, který cílí na zneškodnění nejzávažnějších důsledků klimatických změn prostřednictvím rozšiřování kapacity jaderné energetiky. Vize Harmony předpokládá diverzifikovaný mix energetických nízkoemisních technologií, které budou nasazovány tak, aby byly maximalizovány výhody a minimalizovány nevýhody každého konkrétního typu energetického zdroje. Vize Harmony tak předpokládá, že jaderná energetika by měla v roce 2050 pokrývat zhruba 25 % energetických potřeb lidstva, což si vyžádá výstavbu přibližně 1 000 GWe nových jaderných kapacit.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..