Po semináři Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany (OBK EDU) ve Valči se daly věci kolem přípravy výstavby 5. bloku opět do pohybu. Po mediální přestřelce o tom, kdo zdržuje činnost vládního výboru pro jadernou energetiku, zda ministr Mládek, nebo ministr Babiš, dochází k osobním jednání s ministry.

jaderná energie - Energetické Třebíčsko jednalo s ministrem Babišem kvůli 5. bloku v Dukovanech - Nové bloky v ČR (trebicsko) 1
Jednání na ministerstvu financí. (Zdroj: Energeticketrebicsko.cz)

Jako první se ozval ministr Babiš, který v pondělí 12. prosince přijal na ministerstvu financí Vítězslava Jonáše, předsedu Energetického Třebíčska, a Františka Vágnera, který je členem dozorčí rady ČEZ. Ministr Babiš si přizval další členy dozorčí rady ČEZ, a to Šárku Vinklerovou a Ondřeje Landu.

Jonáš informoval ministra o současném neutěšeném stavu plnění úkolů vládního výboru pro jadernou energetiku, kde doposud nepracuje komise finanční a legislativní. Jonáš upozornil ministra, že tím dochází ke skluzu plnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky (NAP JE), což má zásadní dopad na přípravu výstavby.

Zároveň sdělil vicepremiérovi Babišovi, že chybí dlouhodobá podpora státu výstavby nových jaderných zdrojů s konkrétním způsobem podpory. Jonáš požádal Babiše o zajištění pověření toho, že investorem pro přípravnou fázi výstavby budou společnosti EDU II a ETE II, dceřiné společnosti ČEZ, a.s (Ministerstvo financí je pověřeno výkonem vlastnických práv ČEZ).

Regionu stále chybí jednoznačné prohlášení, že výstavba NJZ je zásadní pro zajištění budoucí energetické bezpečnosti státu a že stát pro to vytvoří nezbytné předpoklady.

Ministr Babiš vzal připomínky Energetického Třebíčska na vědomí a na základě tohoto jednání slíbil projednat celou záležitost na dozorčí radě ČEZ a inicioval rychlé jednání finanční komise při vládním výboru pro jadernou energetiku, kterého se sám zúčastní.

Závěrem bylo dohodnuto, že ministr navštíví Energetické Třebíčsko,  zváží svou účast na odborné diskuzi u kulatého stolu a účast na slavnostním předání základního kamene.

Činnost Energetického Třebíčska je maximálně apolitická. Rozhodnutí o další výstavbě by nemělo být soubojem politickým, ale zdravého rozumu, bez vlivu voleb. Jedině tak lze přípravu nového bloku na nejvyšší odborné a ekonomické úrovni  zajistit. 

Zdroj: Energeticketrebicsko.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..