Ekonomický deník připravil rozhovor s vládním zmocněncem pro jadernou energetiku, Jánem Štullerem o výstavbě nových bloků v Česku. Na přetřes přichází často diskutovaná otázka plnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky a pokroky v minulých několika letech. Řeč byla zavedena ale i na problematiku hlubinného úložiště radioaktivního odpadu a další témata. Celý text najdete zde.

jaderná energie - Ekonomický deník: „Zpoždění výstavby nových jaderných bloků se nám zatím nepodařilo zkrátit ,“ říká vládní zmocněnec pro jádro Ján Štuller - Nové bloky v ČR (rosatom dukovany dotyk 640) 1
Vizualizace 5. bloku v Dukovanech s reaktorem typu VVER. (Zdroj: Rosatom)

Řídí Stálý výbor pro jadernou energetiku (SVJE), zastupuje vládu v jednáních s mezinárodními strategickými partnery, evropskými orgány i s možnými dodavateli jaderného paliva. Koordinuje i úpravu legislativy a sleduje, jak se daří plnit Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky (NAP JE). S podmínkami pro svou práci, které mu zajišťuje především ministr průmyslu, je Ján Štuller spokojený. Jmenovaný byl na 4 roky a práce má pořád dost.

Hlavním úkolem je pro Vás dostavba Temelína a Dukovan, jaké jsou tam pokroky?

Od schválení NAP JE v červnu 2015 se toho událo a splnilo již hodně, zejména v roce 2016. Za dané období se však ještě nepodařilo zkrátit přibližně 3leté zpoždění v celkové přípravě výstavby nového jaderného bloku v lokalitě Dukovany a Temelín.

V lednu 2016 na základě podkladů zpracovaných MPO schválila vláda ČR statut, jednací řád a předsedu SVJE. Na základě výsledků výběrového řízení, které organizovalo MPO, jmenovala vláda 15. června 2016 vládního zmocněnce pro jadernou energetiku. Poté dne 22. června, na základě podkladů MPO, vláda schválila soubor otázek a žádost o informace pro strategické rozhodování o dalším postupu na projektech výstavby nového jaderného zdroje v ČR. Ministr Jan Mládek odeslal tuto žádost deseti firmám etablovaným v Číně, Francii, Japonsku, Jižní Koreji, Rusku a v USA.

Připravenost ke spolupráci v dané věci potvrdilo šest z oslovených firem: ATMEA (Francie a Japonsko), CGN (Čína), EDF (Francie), KHNP (Korea), Rosatom (Rusko) a Westinghouse (USA). V září 2016 byly na MPO připraveny dohody o ochraně důvěrných dat, které daných šest firem podepsalo.

První část informačních balíčků, týkajících se investičních, obchodních, dodavatelských a finančních otázek dorazila na MPO a ČEZ na konci září. Druhá část týkající se zejména technických charakteristik v úvahu přicházejících jaderných bloků dorazila v říjnu 2016. V období srpen-říjen proběhla řada jednání s oslovenými subjekty s cílem objasnit některé detaily žádosti české strany a také rozsah a hloubku vyžádaných informací. V současné době se obdržené informace vyhodnocují.

Celý rozhovor najdete na Ekonomicky-denik.cz.

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..