Čtvrtý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang), která se nachází v čínské provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong), začal dodávat elektrickou energii do rozvodné sítě, oznámila dne 9. ledna společnost China General Nuclear (CGN). Tento blok se stal 20. provozovaným reaktorem patřícím společnosti CGN.

jaderná energie - Čtvrtý blok JE Jang-ťiang byl připojen k rozvodné síti - Nové bloky ve světě (Yangjiang 4 grid connection 460 CGN) 1
Bloková dozorna čtvrtého bloku JE Jang-ťiang (zdroj: World Nuclear News)

Společnost CGN uvedla, že blok byl připojen k distribuční soustavě dne 8. ledna v 14:09 h místního času.  Tento milník značí formální přechod čtvrtého bloku JE Jang-ťiang z fáze výstavby a spouštění do fáze výroby elektřiny.

Blok bude nyní podroben testům za zkušebního zatížení a podstoupí další relevantní testování předtím, než vstoupí do demonstračního provozu na plný výkon. Očekává se, že do komerčního provozu bude blok uveden ve druhé polovině letošního roku.

Pro lokalitu Jang-ťiang je plánováno celkem šest bloků. První čtyři bloky obsahují tlakovodní reaktory CPR-1000 – každý o instalovaném výkonu 1 080 MWe. Bloky číslo pět a šest jsou stavěny podle designu ACPR-1000. První blok jaderné elektrárny Jang-ťiang vstoupil do komerčního provozu v březnu roku 2015. Druhý a třetí blok ho následovaly v červnu 2015, respektive lednu 2016.

Čínská postfukušimská pauza ve schvalování nových reaktorů způsobila, že zahájení výstavby čtvrtého bloku bylo odloženo až na listopad roku 2012.

Horké testování čtvrtého bloku JE Jang-ťiang bylo dokončeno dne 23. září loňského roku. Cílem těchto testů je simulovat teploty a tlaky, kterým budou systémy reaktoru vystaveny během normálního provozu. Nakládka jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru byla dokončena 21. listopadu.

První beton pro pátý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang byl odlit v září roku 2013, pro blok číslo 6 byl první beton odlit o tři měsíce později. Společnost CGN uvedla, že blok je v současné době ve fázi instalace zařízení, což značí první žádost o digitální řídicí systém navržený v Číně pro pátý blok.

Všech šest reaktorů by mělo být v provozu do roku 2019.

Společnost CGN poznamenala, že připojení čtvrtého bloku JE Jang-ťiang jí zvyšuje celkový počet provozovaných jaderných reaktorů na dvacet. Jejich celkový instalovaný výkon činí 21,464 GWe. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..