Společnost ČEZ podala 2. ledna na Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) žádost o povolení dalšího provozu druhého bloku Dukovan. ČTK to sdělil mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk. Desetiletá licence pro druhý blok Dukovan měla původně končit na konci minulého roku, ale úřad ji na žádost firmy vloni prodloužil do 10. července 2017. Kvůli prodloužení provozu investuje ČEZ řadu let do modernizace elektrárny.

jaderná energie - ČEZ žádá o povolení provozu pro 2. blok, nynější končí v červenci - V Česku (JAS4662 1024) 1
Reaktorový sál jaderné elektrárny Dukovany. (Zdroj: archiv)

Dukovanský blok číslo dvě je od loňského 16. září odstaven. Mimo provoz bude 180 dní, tedy do poloviny letošního března. „S ohledem na plánované doplnění dokumentace k podané žádosti z aktuálně probíhající odstávky druhého reaktorového bloku je předpoklad vydání rozhodnutí SÚJB na počátku července,“ uvedl mluvčí Dukovan v dnešní tiskové zprávě.

Dukovany mají čtyři bloky s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů, pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Povolení provozu zatím firma ČEZ u jednotlivých bloků dostávala na deset let. U bloku číslo jedna jí loni poprvé státní úřad povolil další provoz na dobu neurčitou. Povolení však obsahuje technické podmínky, jejichž plnění musí ČEZ dokládat v požadovaných termínech.

V letošním roce vyprší povolení k provozu také u dukovanských bloků číslo tři a čtyři. V jejich případě bude správní řízení k povolení dalšího provozu probíhat od poloviny letošního roku, uvedl Bezděk. Dukovanský blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan v červenci 1987. Zkušební provoz u druhého bloku elektrárny byl zahájen 20. března 1986.

„Přípravy na zajištění dalšího dlouhodobého provozu elektrárny probíhají již několik let,“ uvedl mluvčí. Investice v posledních deseti letech činily desítky miliard korun, týkaly se také zvyšování jaderné bezpečnosti zařízení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..