Britská vláda požádala zdejší jaderné regulátory, aby zahájili certifikační proces s názvem generic design assessment (GDA) pro britskou verzi čínského jaderného reaktoru Hualong One (někdy označovaného také jako HPR1000), což je tlakovodní reaktor o výkonu 1 000 MWe.

jaderná energie - Británie již brzy zahájí certifikační proces pro čínský reaktor Hualong One - Nové bloky ve světě (cgnpc haolong 1 1) 1
Reaktorový design Hualong One (zdroj: defence.pk)

Čínská společnost China General Nuclear Power Corporation (CGN) společně s francouzskou firmou Electricite de France (EDF) předložily žádost o zahájení GDA procesu k britskému Ministerstvu obchodu, energetiky a industriálních strategií v říjnu roku 2016. Referenční elektrárnou pro tento reaktorový design se stane třetí blok čínské jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang), který se staví v Číně.

Britská vláda dne 10. ledna uvedla, že zahájení procesu GDA značí první krok v robustním a důkladném procesu na obdržení povolení k výstavbě jaderné elektrárny Bradwell v Essexu. Právě nasazení reaktorů Hualong One v JE Bradwell navrhuje dceřiná společnost firmy EDF – General Nuclear Services (GNS) – a společnost CGN, projekt je ale zatím teprve na začátku plánování. Než bude zahájeno detailní plánování a procesy žádostí o licence, bude nutné ještě provést léta trvající průzkumy a veřejná jednání.

Firmy EDF a CGN v oblasti jaderného rozvoje a výstavby jaderných elektráren v Číně spolupracují již více než 30 let. V rámci strategické investiční dohody podepsané v říjnu minulého roku společnost CGN souhlasila s převzetím 33,5% podílu v projektu společnosti EDF na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C, která se bude nacházet v Somersetu. Podle dohody pak mají obě společnosti spolupracovat také na vývoji jaderných elektráren Sizewell v Suffolku a Bradwell v Essexu. První dvě zmíněné mají být založeny na francouzské reaktorové technologii EPR.

V písemném prohlášení parlamentu ministr Jesse Norman uvedl, že investice společnosti GNS do úspěšného projití technologie HPR1000 procesem GDA podtrhují fakt, že mezinárodní společnosti stále vidí investice do čistých energetických technologií v Británii pozitivně. Britský regulační úřad Office of Nuclear Regulation (ONR) potvrdil, že obdržel žádost vlády o zahájení procesu GDA pro reaktor HPR1000, jenž začne v okamžiku, kdy budou vydána potřebná schválení. I tak ale GDA proces zabere několik let, neboť je požadováno získání řady různých povolení a schválení. Kromě úspěšného projití certifikačním procesem GDA musí jakýkoliv projekt nové jaderné elektrárny získat souhlas s rozvojem projektu, licenci pro lokalitu a environmentální povolení.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..