V lednu nového roku nastoupí do čela Spojených států amerických republikánský prezident Donald Trump. Pod jeho vedením čeká americkou energetickou politiku očividně rozsáhlá reorganizace. Agentura Bloomberg uvedla, že tato skutečnost vyplývá z dotazů, které Trumpův tým pro převzetí moci adresoval ministerstvu energetiky. Tento dokument obsahuje 65 otázek a jeho účelem je zjistit možnosti zachovat v provozu zastarávající americké jaderné reaktory. Dále se například dotazuje na identitu zaměstnanců, kteří hráli klíčovou roli při prosazování klimatické agendy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy.

donald-trump
Nový americký prezident Donald Trump (zdroj: rightweb.irc-online.org)

Trumpův štáb po ministerstvu energetiky žádá jména pracovníků i smluvních firem, které se účastnily klimatických schůzek OSN a také těch, kteří pomáhali sestavit žebříček tzv. společenských nákladů za emise oxidů uhlíku pro administrativu prezidenta Obamy. Tento žebříček byl vládou používán k demonstraci výhod nových klimatických pravidel.

Během volební kampaně Trump sdělil, že plánuje zrušit vládní regulace a vypovědět celosvětovou klimatickou dohodu z Paříže. Tuto dohodu podepsalo přes 190 zemí a nyní v jednotlivých státech prochází ratifikačním procesem. Trump o ní prohlásil, že škodí americkému průmyslu.

Ze zmíněného dokumentu rovněž vyplývá kladný pohled a cíl podporovat nukleární energie ze strany Trumpa. Po ministerstvu energetiky mimo jiné žádá informace o tom, zda a jak může pomoci udržet současné reaktory v provozu, a zamezit jejich předčasnému odstavení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..