Pákistánský čtvrtý jaderný reaktor – na třetím bloku jaderné elektrárny Chashma nacházející se v provincii Paňdžáb – prošel předběžnými akceptačními testy, oznámil elektrárny dodavatel – čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

634548332220242000
JE Chashma (zdroj: http://www.cnecc.com)

Výstavba tlakovodního Čínou navrženého reaktoru typu CNP-300 započala v březnu roku 2011. Blok dosáhl první kritičnosti dne 3. října letošního roku a k rozvodné síti byl připojen 15. října. Výstup tohoto bloku je od té doby postupně zvyšován na 100 %.

V prohlášení ze 7. prosince uvedla společnost CNNC, že třetí blok JE Chashma dokončil „demonstrační test spolehlivosti trvající 100 hodin“ dne 6. prosince ve 3:30 h místního času, což značí konec akceptačních testů na tomto bloku. Očekává se, že reaktor vstoupí do komerčního provozu do konce tohoto roku.

Třetí blok jaderné elektrárny Chashma je jedním ze dvou bloků s reaktorem CNP-300, které se staví v této lokalitě. Blok číslo 4, jehož výstavba začala o 9 měsíců později než stavba třetího bloku, je v současné době ve fázi uvádění do provozu a očekává se, že bude připojen k distribuční soustavě v průběhu první poloviny roku 2017.

V lokalitě JE Chashma – také označované jako Chasnupp – již fungují dva Čínou dodané tlakovodní reaktory, každý s instalovaným výkonem 300 MWe. První blok je v komerčním provozu od roku 2000, druhý blok od roku 2011. Pákistán provozuje také 125MWe Kanadou dodaný těžkovodní tlakový reaktor– v prvním bloku jaderné elektrárny Karáčí, který je v komerčním provozu od roku 1972.

V lokalitě JE Karáčí jsou také plánovány dva 1 161MWe čínské reaktory typu Hualong One. Slavnostní ceremonie při příležitosti obnovení výstavby druhého bloku jaderné elektrárny Karáčí se konala v srpnu roku 2015 a podle plánu by měly bloky vstoupit do provozu v letech 2021 a 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..