WEST je nové jméno pro tokamak Tore Supra, který se nachází nedaleko města Cadarache v jižní části Francie. Původní tokamak Tore Supra prošel rozsáhlou modernizací, díky které je nyní připraven na výzkum pro projekt tokamaku ITER. První plazma nově přestavěný tokamak vyrobil dne 14. prosince letošního roku.

west_coil_rewinding_workers_cea_460
Pracovníci oslavili v srpnu dokončení převíjení cívek v divertoru (zdroj: World Nuclear News)

Tokamak je vybaven divertorem, což je speciální zařízení, které za provozu odstraňuje nechtěné atomy z plazmatu, včetně hélia, které je vyprodukované během fúzní reakce. Všechny nechtěné prvky se do absorpčního materiálu divertoru dostanou za pomocí odstředivých sil. Kvůli přímému styku divertoru s plazmatem je tato komponenta zatěžována extrémními tepelnými toky.

Tokamak WEST je navržen na testování prototypových komponent pro zrychlení jejich vývoje pro účely tokamaku ITER, který bude po svém dokončení (v současné době odhadovaném na rok 2025) zdaleka největším a nejvýkonnějším tokamakem na světě.

Název tokamaku WEST je složený ze značky prvku wolframu, který je využíván v konstrukci konvertoru, a zkratky Environment in a Steady-State Tokamak.

Tokamak WEST vlastní a provozuje francouzská výzkumná organizace CEA zabývající se jadernými a obnovitelnými zdroji. Hlavním cílem projektu bude testování komponent pro tokamak ITER, čímž se sníží výrobní nákladová rizika a rizika opoždění projektu. Kromě toho provoz tokamaku WEST poskytne první závěry o fungování divertoru a otestuje trvanlivost wolframových materiálů v takto náročném prostředí.

Přepracování tokamaku Tore Supra do tokamaku WEST si vyžadovalo rozsáhlé úpravy, které probíhaly od roku 2013. Předchozí uspořádání magnetického pole bylo upraveno tak, aby se energie plazmatu soustředila na divertor. Těchto změn se docílilo instalací nových poloidálních magnetických cívek kolem vakuové nádoby tokamaku. Kromě toho byl na tokamaku nainstalován nový chladicí systém, včetně aktivního chlazení divertoru. Všechny komponenty v bezprostřední blízkosti plazmatu jsou nyní kovové, což dovolí provádět další nové experimenty.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..