Švýcarský regulační úřad si vyžádal přezkum dokumentace ohledně konstrukce a kvality výkovků, které jsou součástí parogenerátorů na jaderných elektrárnách Beznau a Gösgen. Regulátor uvedl, že tímto krokem reaguje na dění ve Francii.

kkw-beznau
JE Beznau (zdroj: ensi.ch)

Švýcarský jaderný regulační úřad Swiss Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) si vyžádal hloubkový přezkum výrobní dokumentace komponent parogenerátorů. Přezkumy mají zahrnovat ověření výrobce, délky výroby, použitých materiálů, aplikovaných konstrukčních specifikací a regulací, odchylek při výrobě, výrobního procesu se zaměřením na proces kování, velikosti ingotů, správného provedení přijímacích testů včetně ověření certifikací a výsledků inspekcí provozovatele elektrárny a regulačních autorit. Regulační úřad ENSI dále uvedl, že bude rovněž vyžadovat provedení nedestruktivních materiálových zkoušek pro další objasnění aktuálního stavu komponent.

Provozovatelé zmiňovaných jaderných elektráren musejí výsledky svých přezkumů regulačnímu úřadu ENSI odevzdat do konce dubna.

Poté, co na povrch vyplavaly pochyby ohledně kvalitativních kontrol spojených se zvýšeným obsahem uhlíku v ocelové tlakové nádobě reaktoru EPR, který se staví ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville, byla společnost Areva francouzským regulačním úřadem požádána o provedení přezkumu dokumentace u zhruba 400 velkých ocelových komponent vyrobených v továrně Creusot Forge od roku 1965. Během přezkumů bylo zjištěno, že ocelový materiál v částech některých parogenerátorů vyprodukovaných v této továrně obsahoval vysoký obsah uhlíků, což může ovlivnit mechanické vlastnosti těchto komponent.

Parogenerátory v jaderné elektrárně Beznau byly vyměněny v devadesátých letech, přičemž nové parogenerátory byly částečně vyrobeny právě ve francouzské továrně Creusot Forge. Kované části parogenerátorů v jaderné elektrárně Gösgen byly vyrobeny v Německu.

V červnu letošního roku švýcarský regulační úřad ENSI požádal provozovatele všech švýcarských jaderných elektráren o kontrolu toho, zda komponenty vyrobené v továrně  Creusot Forge s potenciálně nepravdivou výrobní dokumentací byly nebo stále jsou v provozu. Všechny elektrárny byly schopné potvrdit, že výrobní i materiálové certifikáty všech kovaných s bezpečností souvisejících komponent byly řádně dokumentovány.

Zástupce ředitele regulačního úřadu ENSI uvedl: „Dosud nemáme žádné důkazy o tom, že by parogenerátory v jaderných elektrárnách Beznau a Gösgen byly dotčeny nepřípustnými odchylkami materiálových vlastností.“

Parogenerátory se využívají v tlakovodních reaktorových systémech. Slouží jako tepelné výměníky mezi vodou cirkulující v primárním okruhu a vodou v sekundárním okruhu, která se v nich vypařuje a vniklá pára následně pohání parní turbíny. Jejich klenutá spodní hlava je součástí primárního okruhu a hraje tedy významnou bezpečností roli při zajišťování těsnosti primárního okruhu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..