Neděle, 20 září
Shadow

Švýcarské jaderné elektrárny

Švýcarsko disponuje celkem čtyřmi jadernými elektrárnami v provozu o celkovém výkonu 3333 MW elektrických, Švýcarsku tak dodávají celkem 40 % elektrické energie. Jedna elektrárna je již odstavena z důvodu havárie ohodnocené stupněm INES 5. 

Lucens byl experimentální jaderný reaktor, jehož výstavba začala v roce 1962, jednalo se o reaktor moderovaný těžkou vodou, chlazený oxidem uhličitým o tepelném výkonu 30 MW, elektrickém výkonu 8 MW. V roce 1969 během najíždění nastala havárie LOCA, během které přestala být aktivní zóna chlazena a v důsledku toho došlo k částečnému roztavení aktivní zóny. Havárie LOCA se stala z důvodu nadměrné koroze potrubí vedoucího chladivo. Během havárie došlo k ozáření personálu a vnitřní části kontejnmentu. Později byl kontejnment dekontaminován a elektrárna rozebrána. Podobná havárie se stala také na československé jaderné elektrárně A1 s reaktorem KS-150, kde v důsledku špatného proudění chladiva došlo k částečnému tavení aktivní zóny. 

Výstavba elektrárny Beznau začala v roce 1965, respektive 1967, dokončena byla v roce 1969, respektive 1971, v elektrárně jsou instalovány dva lehkovodní tlakovodní jaderné reaktory západní koncepce, každý o výkonu 365 MW elektrických. Vyřazení těchto bloků není zatím přesně definováno, buď k němu dojde v roce 2019/2020, nebo pokud elektrárna dostane povolení k dalšímu provozu, tak 2030/2031.

Dalším tlakovodním reaktorem postaveným ve Švýcarsku je v elektrárně Gösgen, výkon elektrárny je 970 MW elektrických. Výstavba začala v roce 1971, spuštění proběhlo v roce 1979 a plánované odstavení je v roce 2029. Během provozu se na elektrárně stala pouze jedna nehoda ohodnocena stupněm 1, jednalo se tedy pouze o anomálii, kdy všechny 4 redundantní vedení elektrické energie k bezpečnostním systémům vypadly naráz.

Ve Švýcarsku jsou vystavěny také dva varné reaktory  Mühleberg a Leibstadt. Jaderná elektrárna Mühleberg byla vystavěna v letech 1967-1971, plánované odstavení je v roce 2019. Výkon reaktoru je 355 MW elektrických. Poslední elektrárnou je nejnovější elektrárna Leibstadt, ve které je instalován varný reaktor o výkonu 1220 MW elektrických. Výstavba začala v roce 1972, první elektřinu dodala do sítě v roce 1984 a plánované odstavení je v roce 2034. 

V posledních měsících se ve Švýcarsku konalo referendum za účelem předčasného uzavření jaderných elektráren. Výsledky referenda byly v prospěch jaderné energetiky, a tak se žádné jaderné elektrárny nebudou předčasně uzavírat. V galerii si můžete prohlédnout některé komplexy švýcarských jaderných elektráren. 

Zdroje: http://www.world-nuclear.org/

                 http://brainlagoon.com/

1 Comment

  • […] Na posledních kilometrech jsme hodně nastoupali. V dálce byla neomylně vidět jedna z několika švýcarských jaderných elektráren Beznau (? asi). A my se hned bez otálení pustili z kopce dolů. Dětské hřiště u restaurace […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..