Stát má v úmyslu nadále provádět průzkum ve všech sedmi oblastech, které byly vytopovány pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) podala k ministerstvu životního prostředí žádost ohledně prodloužení možnosti jejich výzkumu o další dva roky.  Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu, dne 15. prosince v Litoměřicích prohlásil, že návrh na snížení počtu vytipovaných lokalit na dvě nevyšel. Proto se pokračuje v původním plánu – ve zkoumání sedmi lokalit.

uloziste
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu (zdroj: ČT)

Ministr při návštěvě Litoměřic, kde byl na pohlídce úložiště nízko a středně aktivního odpadu Richard, řekl: „V létě jsem dal návrh na dvě vytipovaná úložiště, že by se zredukovalo z těch sedmi. Tento návrh nenašel pochopení.“

Sedm oblastí bude prozkoumáno povrchově a poté se vyberou čtyři z nich, následně dvě a nakonec jedno místo, kde by se mohlo začít budovat hlubinné úložiště – kolem roku 2050. SÚRAO původně očekávala, že práce na prvním průzkumu budou hotové v roce 2018. Nyní však požádala o prodlužení termínu o další dva roky.

Ředitel SÚRAO Jiří Slovák řekl v Litoměřicích: „Nepočítali jsme s tím, že místo standardních jednoho – dvou měsíců projednávání, se ten proces prodlouží na rok a půl.“ Vysvětlil, že se jedná o administrativní krok, jenž umožní dokončit průzkum a získat informace o jednotlivých oblastech. Následně budou vybrány čtyři z nich, které pokročí do další etapy průzkumu. Slovák doplnil: „Tam už předpokládáme vrtání hlubokých vrtů.“

Petr Klásek, starosta Chanovic na Klatovsku a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, sdělil, že jsou obce postupem znepokojeny. Ve všech sedmi lokalitách byly již dříve podány 18 obcemi a 6 spolky žaloby proti stanoveným průzkumným územím. Klásek poznamenal: „Nedá se předpokládat, že tyto budou s prodloužením průzkumů souhlasit a čeká nás tedy nové kolo vleklých sporů.“

Platforma požaduje zastavení průzkumných prací. Domnívá se, že je potřeba nejprve probrat a přijmout novou koncepci nakládání s radioaktivními odpady, jasně definovat kritéria, podle nichž bude místo pro úložiště vybráno a upravit legislativu – zejména přijmout zákon posilující práva obcí.

V úložišti by měly být v hloubce půl kilometru trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Podle plánů má v Česku vzniknout do roku 2065. O lokalitě úložiště má vláda rozhodnout do roku 2025. Podle dřívějších informací se odhaduje, že náklady na jeho stavbu a provoz vyjdou zhruba na 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků patřících skupině ČEZ ukládá do meziskladů při JE Temelín a Dukovany.

Průzkum případných oblastí pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká těchto lokalit: Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje; Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji; Magdaléna na Táborsku; Čihadlo na Jindřichohradecku; Hrádek na Jihlavsku; Horka na Třebíčsku; a Kraví Hora na Žďársku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..