Spojené arabské emiráty (SAE) se zavázaly udržovat činnosti potřebné k zajištění bezpečné, silné a udržitelné jaderné energetiky. To potvrdila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a na žádost vlády SAE uspořádala v zemi misi International Physical Protection Advisory Service (IPPAS).  

barakah_model
Vizualizace jaderné elektrárny Barakah, stavěné ve SAE

 „To, že Spojené arabské emiráty mohou hostit tuto významnou dvoutýdenní misi, je důkazem, že se země rozhodla silně podpořit jadernou energetiku a zavázala se k podpoře jaderné bezpečnosti,“ uvedl Juan Carlos Lentijo, zástupce generálního ředitele MAAE a vedoucí katedry jaderné bezpečnosti a ochrany. Konáním této mise SAE nejen přijaly poslání, ale především potvrdily svou vedoucí roli v jaderné energetice.

Tým IPPAS přezkoumal legislativní a regulační rámec pro jadernou energetiku v SAE a provedl kontrolu fyzické ochrany jaderných materiálů a jaderných zařízení i bezpečnosti radioaktivních materiálů. Účastníci diskutovali i plnění novely k Úmluvě o fyzické ochraně jaderných materiálů, která vstoupila v platnost loni v květnu a poskytuje posílený rámec pro ochranu jaderných materiálů a jaderných zařízení.

Výsledky kontroly ukázaly, že se SAE opravdu zavázaly k vysoké a udržitelné bezpečnosti jaderné energetiky, a identifikovaly řadu již osvědčených postupů v národním režimu jaderné bezpečnosti, které země používá.

Barakah 1 reactor vessel - 460
Reaktorová nádoba jaderné elektrárny Barakah

Na úspěšném vedení jaderné energetiky se v SAE se podílí experti z Federálního úřadu pro jaderná nařízení (FANR), který je hlavním regulačním orgánem tohoto odvětví a jehož hlavním úkolem je právě dozor nad jadernou bezpečností. FANR také dohlíží na dodržování povinností SAE v oblasti mezinárodních smluv, úmluv a dohod v oblasti jaderné energetiky a určuje administrativní standardy, které podporují vynikající výsledky v oblasti regulace. Ve FANR působí také někteří bývalí zaměstnanci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost České republiky.

Ladislav Barták například působí ve FANR na pozici Ředitele bezpečnosti jaderných materiálů. Je zodpovědný za implementaci ochranných opatření Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která zajišťuje, že se veškerý jaderný materiál v SAE používá výhradně pro mírové účely. Je zodpovědný za celou tuto oblast jaderné bezpečnosti v zemi a dohlíží na to, že import a export jaderných materiálů je v souladu s mezinárodními závazky země. Ladislav Barták je jaderný fyzik s více než 23 lety zkušeností v oblasti nešíření jaderných zbraní, záruk a mezinárodních režimů pro kontrolu vývozu. Před nástupem do FANR v květnu 2010 byl ředitelem odboru jaderných materiálů u českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Ve stejném úřadě pracuje i další bývalý zaměstnanec SÚJB ČR, pan Adam Pavlík.

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

Zdroj: World Nuclear News, World Nuclear Association, tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..