Dne 25. prosince letošního roku byl z provozu vyřazen třetí blok jaderné elektrárny Novovoroněž, který je nejstarším blokem tohoto typu. Blok do provozu vstoupil v prosinci roku 1971 a od té doby reaktor vyprodukoval celkem 118,67 TWh elektřiny, což je více než polovina roční produkce celé ruské jaderné energetiky, uvedla společnost Rosenergoatom, která je provozovatelem všech jaderných elektráren v Rusku a která patří pod ruskou státní jadernou korporaci Rosatom.

1043960432
JE Novovoroněž (zdroj: sputniknews.com)

Jaderná elektrárna Novovoroněž se nachází na břehu řeky Don, asi 42 kilometrů od města Voroněž. První blok elektrárny obsahuje reaktor VVER-210, v druhém bloku se nachází reaktor VVER-365, třetí a čtvrtý blok obsahuje reaktory VVER-440, v pátém bloku je instalován následný evoluční stupeň VVER-1000 a šestý blok obsahuje zatím nejmodernější z řady ruských tlakovodních reaktorů – VVER-1200. První dva bloky elektrárny byly z provozu vyřazeny v letech 1988 a 1990. Čtvrtý blok má být trvale odstaven v příštím roce.

Společnost Rosenergoatom uvedla, že třetí blok jaderné elektrárny Novovoroněž byl prvním z dynastie bloků obsahujících tlakovodní reaktory VVER-440. V Rusku bylo takovýchto reaktorů postaveno celkem šest – dva v jaderné elektrárně Novovoroněž a čtyři v jaderné elektrárně Kola. Dalších 29 reaktorů VVER-440 pak bylo postaveno v zahraničí, konkrétně v Arménii, Bulharsku, České republice, ve Finsku, Německu, Maďarsku, Slovensku a na Ukrajině.

Společnost odhaduje, že trh na vyřazování reaktorů VVER-440 by mohl mít cenu až 29 miliard dolarů. Na třetím bloku JE Novovoroněž tak budou vyzkoušeny všechny likvidační postupy, dodala firma.

Třetí blok jaderné elektrárny Novovoroněž prodělal v letech 1999 až 2002 rozsáhlou modernizaci, díky které mu byla prodloužena provozní licence o 15 let. Licence bloku vypršela letos.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..