Dohoda týkající se překročení nákladů při dostavbě jaderné elektrárny Vogtle bude znamenat miliony dolarů pro krátkodobé úspory spotřebitelů, ale miliardy dolarů v dlouhodobých nákladech.

construction_at_vogtle_nuclear_plant-620x250
Areál JE Vogtle (zdroj: innovationfiles.org)

Deník Atlanta Journal Constitution oznámil, že dohoda ohledně projektu jaderné elektrárny Vogtle byla jednohlasně schválena pětičlennou komisí  Public Service Commission (PCS) ve čtvrtek 15. prosince letošního roku. Členové komise o dohodě jednali se společností Georgia Power, která je hlavním partnerem při výstavbě dvou nových bloků v jaderné elektrárně Vogtle, jež se nachází nedaleko města Augusta.

Komise uvedla, že dohoda je pro zákazníky výhodná, neboť zabraňuje soudním sporům se společností Georgia Power ohledně toho, kdo zaplatí překročení stanovených nákladů. Dohoda zároveň stanovuje přísné penalizace, pokud společnost sídlící v Atlantě nedokončí nové bloky do konce roku 2020.

Projekt nových bloků jaderné elektrárny Vogtle je v současné době již více než tři roky zpožděn a jeho původní rozpočet se navýšil již o více než 3 miliardy dolarů.

Komise PSC a společnost Georgia Power dne 20. října prohlásily, že dohoda zákazníkům ušetří během následujících čtyř let na 185 milionů dolarů.

„Myslím, že tím, že jsme odstranili hrozbu soudních sporů, jsme spotřebitelům ušetřili mnoho peněz,“ uvedl Chuck Eaton, předseda komise PSC.

Dohoda se ale potýká také s opozicí, mezi kterou se řadí skupina Southern Alliance for Clean Energy (Jižní aliance pro čistou energetiku). Advokátní skupina uvedla, že dohoda prakticky zničila veškeré šance komise PSC na získání 1,6 miliardy dolarů od společnosti Georgia Power za její podíl na překročení nákladů v rámci dříve plánovaného konečného jednání, které mělo proběhnout po skončení projektu.

Dohoda dává společnosti Georgia Power dalších 18 měsíců na dokončení prvních bloku a dalších 6 měsíců na dokončení bloku druhého.

Dohoda zároveň zpožďuje platbu společnosti Georgia Power ve výši 139 milionů dolarů po dobu předpokládané šedesátileté životnosti reaktorů, a to až do doby, než budou reaktory v provozu.

Ceny pro zákazníky společnosti se v důsledku této dohody v letošním roce už nesníží. Náklady pro spotřebitele by se neměly zvýšit ani v příštím roce, neboť se očekává, že příplatek k účtům za elektřinu, prostřednictvím kterých je jaderná elektrárna Vogtle financována, by měl zůstat na letošní úrovni. Součástí dohody totiž bylo, že společnost Georgia Power stáhne žádost na zvýšení příplatků v příštím roce.

Zdroj: manufacturing.net

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..