Francouzský jaderný regulační úřad přijal analýzy předložené společností EDF o provozuschopnosti desíti 900MWe jaderných bloků. V některých částech parogenerátorů těchto bloků byly zjištěny vyšší koncentrace uhlíku. Společnost plánuje regulačnímu úřad brzy předložit také analýzy provozuschopnosti dvou 1450MWe bloků.

EDF_LogoCart_op_4C_v_F
Logo společnosti Electricité de France (zdroj: businesswire.com)

V červnu letošního roku francouzský regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) uvedl, že identifikoval 18 francouzských jaderných bloků provozovaných společností EDF – z obou 900MWe a 1450MWe tříd –  jejichž parogenerátory mohou obsahovat vyšší koncentrace uhlíku. Parogenerátory u celkem 12 z identifikovaných bloků obsahují kanálkové hlavy vyrobené japonskou společností Japan Casting and Forging Corporation (JCFC), které mohou obsahovat „zvlášť vysoké koncentrace uhlíku“. Vysoký obsah uhlíku v ocelovém materiálu komponent může vést ke zhoršení jejich mechanických vlastností.

Společnost EDF od té doby shromažďuje pro regulační úřad ASN data, která demonstrují bezpečnost provozu na 12 dotčených blocích. Regulační úřad požaduje provedení dodatečných kontrol, které mají u každé kanálkové hlavy postižených parogenerátorů potvrdit data předložená společností EDF. Všechny tyto inspekce byly nebo jsou prováděny během pravidelných odstávek daných bloků.

Data předložená společností EDF byla prošetřena nejen regulačním úřadem ASN, ale také francouzským institutem radiační ochrany a jaderné bezpečnosti Institute for Radiological Protection and Nuclear Safety (IRSN), který potvrdil přijatelnost hypotéz a metod využitých při testování. Regulační úřad ASN uvedl, že data a hypotézy společnosti EDF  budou muset být ověřeny také testovacím programem provedeným na zmenšených replikách daných komponent.

Regulační úřad ASN nyní společnosti EDF předal požadavky týkající se „dodatečných kontrol, kompenzačních provozních opatření, která mají být implementována nebo posílena a dalších testů a studií, které mají být provedeny ve střednědobém horizontu“.

Dne 5. prosince letošního roku úřad ASN prohlásil: „Společnost EDF poskytla veškerá požadovaná data a studie, na jejichž základě může úřad ASN povolit restart všech 900MWe bloků, kterých se týkaly problémy s vysokými koncentracemi uhlíku v některých částech jejich parogenerátorů.“

„Restart každého jednotlivého reaktoru ale i nadále podléhá schválení od úřadu ASN na základě konkrétních bezpečnostních souborů,“ podotkl úřad.

Nakonec úřad dodal: „Společnost EDF úřad ASN informovala, že brzy dodá požadovaná dodatečná data týkající se 1450MWe třídy reaktorů.“

Parogenerátory jsou tepelné výměníky, které se nacházejí mezí primárním a sekundárním okruhem. Voda vstupující do parogenerátorů na primární straně má 350 °C a tlak 155 barů. Od ní se ohřívá voda v sekundárním okruhu, která se následně vypaří a pohání parní turbíny. Spodní klenutá hlava parogenerátorů je součástí primárního okruhu a hraje tedy důležitou bezpečnostní roli. V 900MWe blocích se nachází celkem tři parogenerátory, 1450MWe třída reaktorů obsahuje parogenerátory čtyři.

V minulém měsíci japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority došel k závěru, že jaderné komponenty vyráběné v Japonsku mají dostatečné mechanické vlastnosti pro jejich zamýšlený účel.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..