Neděle, 27 září
Shadow

První blok JE Sendai obnovuje po plánované odstávce provoz

Společnost Kyushu Electric Power Company zahájila dne 8. prosince proces restartování reaktoru na prvním bloku jaderné elektrárny Sendai nacházející se v japonské prefektuře Kagošima po plánované pravidelné inspekci. Proti znovuspuštění reaktoru, který po odstavení japonské jaderné flotily obnovil svůj provoz v srpnu roku 2015, se ale ohradil guvernér prefektury.

150811-sendai-power-plant-jpo-336a_8f3e8a62970a0e116c7ec9def419fa8f-nbcnews-ux-2880-1000
JE Sendai (zdroj: Nuclear News)

První blok JE Sendai se stal prvním japonským reaktorem, který byl restartován po přezkumu toho, že splňuje nové bezpečnostní standardy zavedené v polovině roku 2013 v návaznosti na havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011. Tento blok byl znovuspuštěn v srpnu loňského roku, přičemž v říjnu téhož roku jej následoval druhý blok elektrárny. První blok JE Sendai byl kvůli plánované odstávce odstaven dne 6. října letošního roku.

Společnost Kyushu začala proces vytahování řídicích tyčí z aktivní zóny reaktoru, což umožňuje nastartování štěpné reakce, dne 8. prosince v 9:30 místního času, oznámilo následujícího dne fórum Japan Atomic Industrial Forum (JAIF).

Společnost uvedla ve svém prohlášení ze 7. prosince, že očekává, že první blok jaderné elektrárny Sendai dosáhne kritičnosti – kontrolované energeticky soběstačné jaderné štěpné řetězové reakce – dne 9. prosince a že výrobu elektřiny by blok mohl zahájit o dva dny později. Společnost Kyushu pak bude postupně zvyšovat výstup z tohoto bloku. Je naplánováno, že normální provoz bude obnoven na začátku ledna roku 2017.

Jedná se o první blok, který se podrobil pravidelné inspekci v návaznosti na svůj restart po zavedení nových regulačních norem, poznamenalo fórum JAIF.

Satoshi Mitazono, nedávno zvolený guvernér pro prefekturu Kagošima, podal dne 26. srpna žádost o okamžité odstavení obou bloků JE Sendai – kvůli bezpečnostním kontrolám. Nicméně společnost Kyushu tuto žádost na začátku měsíce září zamítla a sdělila, že dodatečné bezpečnostní kontroly budou provedeny během plánovaných pravidelných odstávek. Guvernér zopakoval svůj požadavek, ale společnost ho znovu odmítla. Mitazono v říjnu připustil, že ve skutečnosti není v jeho pravomoci přikázat společnosti Kyushu, aby první blok JE Sendai odstavila.

Druhý blok jaderné elektrárny Sendai má naplánovanou odstávku pro pravidelnou inspekci spojenou s dalšími bezpečnostními kontrolami na 16. prosince.

K dnešnímu dni obdrželo konečné schválení ke znovuspuštění pět japonských reaktorů, ačkoliv dva z nich – třetí a čtvrtý blok JE Takahama společnosti Kansai Electric Power Company – zůstaly mimo provoz z důvodu právního řízení. Dalších dvacet reaktorů prochází procesem restartu. Proces restartu japonské jaderné energetiky byl nastaven tak, aby jako první byly restartovány nejvíce potřebné bloky v lokalitách s největší veřejnou podporou.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..