Společnost Kyushu Electric Power Company zahájila dne 8. prosince proces restartování reaktoru na prvním bloku jaderné elektrárny Sendai nacházející se v japonské prefektuře Kagošima po plánované pravidelné inspekci. Proti znovuspuštění reaktoru, který po odstavení japonské jaderné flotily obnovil svůj provoz v srpnu roku 2015, se ale ohradil guvernér prefektury.

150811-sendai-power-plant-jpo-336a_8f3e8a62970a0e116c7ec9def419fa8f-nbcnews-ux-2880-1000
JE Sendai (zdroj: Nuclear News)

První blok JE Sendai se stal prvním japonským reaktorem, který byl restartován po přezkumu toho, že splňuje nové bezpečnostní standardy zavedené v polovině roku 2013 v návaznosti na havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011. Tento blok byl znovuspuštěn v srpnu loňského roku, přičemž v říjnu téhož roku jej následoval druhý blok elektrárny. První blok JE Sendai byl kvůli plánované odstávce odstaven dne 6. října letošního roku.

Společnost Kyushu začala proces vytahování řídicích tyčí z aktivní zóny reaktoru, což umožňuje nastartování štěpné reakce, dne 8. prosince v 9:30 místního času, oznámilo následujícího dne fórum Japan Atomic Industrial Forum (JAIF).

Společnost uvedla ve svém prohlášení ze 7. prosince, že očekává, že první blok jaderné elektrárny Sendai dosáhne kritičnosti – kontrolované energeticky soběstačné jaderné štěpné řetězové reakce – dne 9. prosince a že výrobu elektřiny by blok mohl zahájit o dva dny později. Společnost Kyushu pak bude postupně zvyšovat výstup z tohoto bloku. Je naplánováno, že normální provoz bude obnoven na začátku ledna roku 2017.

Jedná se o první blok, který se podrobil pravidelné inspekci v návaznosti na svůj restart po zavedení nových regulačních norem, poznamenalo fórum JAIF.

Satoshi Mitazono, nedávno zvolený guvernér pro prefekturu Kagošima, podal dne 26. srpna žádost o okamžité odstavení obou bloků JE Sendai – kvůli bezpečnostním kontrolám. Nicméně společnost Kyushu tuto žádost na začátku měsíce září zamítla a sdělila, že dodatečné bezpečnostní kontroly budou provedeny během plánovaných pravidelných odstávek. Guvernér zopakoval svůj požadavek, ale společnost ho znovu odmítla. Mitazono v říjnu připustil, že ve skutečnosti není v jeho pravomoci přikázat společnosti Kyushu, aby první blok JE Sendai odstavila.

Druhý blok jaderné elektrárny Sendai má naplánovanou odstávku pro pravidelnou inspekci spojenou s dalšími bezpečnostními kontrolami na 16. prosince.

K dnešnímu dni obdrželo konečné schválení ke znovuspuštění pět japonských reaktorů, ačkoliv dva z nich – třetí a čtvrtý blok JE Takahama společnosti Kansai Electric Power Company – zůstaly mimo provoz z důvodu právního řízení. Dalších dvacet reaktorů prochází procesem restartu. Proces restartu japonské jaderné energetiky byl nastaven tak, aby jako první byly restartovány nejvíce potřebné bloky v lokalitách s největší veřejnou podporou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..