Švýcarští provozovatelé jaderných elektráren budou do švýcarského jaderného fondu v období mezi lety 2017-2021 ukládat nižší nebo dokonce žádné příspěvky, a to především kvůli desetiletému zpoždění v uvedení hlubinného úložiště do provozu.

kkw-beznau
JE Beznau (zdroj: Beyond Nuclear)

Švýcarsko má dva hlavní fondy – jeden určený pro vyřazování a likvidaci pěti jaderných reaktorů v zemi, a druhý pro likvidaci všech jaderných odpadů pocházejících z těchto bloků. Každoročně je stanoveno množství financí, které do fondu přispívají provozovatelé, aby bylo zajištěno, že po dovršení padesáti let provozu jaderných reaktorů bude k dispozici dostatek prostředků na jejich budoucí likvidaci.

Každých pět let je provedena studie zkoumající předpokládané náklady na likvidaci jaderných bloků a nakládání se souvisejícími jadernými odpady. Příspěvky, které mají být placeny do fondu každý rok od provozovatelů elektráren, jsou určeny na základě těchto výpočtů nákladů v souladu s finančně-matematickým modelem. Komise Administrative Commission of the Decommissioning Waste Disposal Fund (STENFO) je řídícím orgánem fondů, přičemž má na starost všechna související důležitá rozhodnutí. Poslední revize proběhla v roce 2011.

Úřad Swiss Federal Energy Office dne 15. prosince oznámil, že švýcarská národní jaderná obchodní organizace předložila nenovější studii nákladů spojenými s likvidací jaderných bloků a nakládáním s jadernými odpady komisi STENFO.

Na základě nejnovější studie nákladů komise STENFO stanovila prozatímní příspěvky provozovatelů do obou fondů pro rozhodné období 2017-2021.

Společnost Axpo sdělila, že její prozatímní příspěvky stanovené pro období 2017-2021 za jadernou elektrárnu Beznau jsou „výrazně nižší“ než v předchozím posouzeném období. Dále společnost doplnila, že nejnovější studie nákladů stanovuje celkové náklady za likvidaci jaderných bloků a nakládání s odpady v této dvoublokové elektrárně na částku 5,45 miliard dolarů. Společnost nicméně uvedla, že v období 2017-2021 nebude muset provádět každoroční příspěvek „vzhledem k tomu, že geologické hlubinné úložiště má být uvedeno do provozu v pozdější fázi a také díky dobré výkonnosti fondu v minulých letech“. Společnost dne 15. prosince sdělila, že za JE Beznau hradila částku 89,17 milionů dolarů ročně.

Společnost BKW – provozovatel jaderné elektrárny Mühleberg – prohlásila, že nejnovější studie nákladů stanovuje odhadované náklady na likvidaci jaderných bloků a nakládání s odpady v této elektrárně na 2,99 miliard dolarů, což je asi o 9,4 % více než bylo ve studii nákladů z roku 2011. Společnost uvedla, že nárůst je způsoben především kvůli „pečlivému plánování projektů a vyšším příspěvkům za rizika, a kvůli změnám a zpožděním při plánování hlubinného úložiště pro ukládání radioaktivních odpadů“.

Nicméně společnost BKW poznamenala, že jelikož je financování pro likvidaci JE Mühleberg již zajištěno v plné výši, společnost nebude muset přispívat do fondu vytvořeného pro tento účel, a to od roku 2017. Bude však i nadále přispívat do fondu pro nakládání s odpady částkou 17,53 milionů dolarů ročně.

Společnost Kernkraftwerk Gösgen uvedla, že její prozatímní každoroční příspěvky do fondů pro likvidaci jaderných bloků a nakládání s odpady za jadernou elektrárnu Gösgen činí 9,35 milionů dolarů, respektive 10,71 milionů dolarů. Dále poznamenala, že tyto roční příspěvky jsou nižší, částečně v důsledku opožděného uvedení úložiště do provozu. Fondy, uvedla společnost, budou proto během přibližně desetiletého období akumulovat větší úroky.

Prozatímní každoroční příspěvky, které mají být placeny společností Kernkraftwerk Leibstadt, byly vyčísleny na 8,76 milionů dolarů do fondu za likvidaci jaderných bloků a 21,42 milionů dolarů do fondu za nakládání s odpady. Společnost poznamenala, že dříve platila do obou fondů částku 62,03 milionů dolarů. Podle nejnovější studie nákladů bude nutné do obou fondů za jadernou elektrárnu Leibstadt nashromáždit celkem 7,03 miliardy dolarů.

Vědecké a technické aspekty studie nákladů z letošního roku budou nyní zkoumány švýcarským regulačním úřadem Swiss Federal Nuclear Safety Inspectorate. Očekává se, že regulátor vyjádří svůj názor na studii nákladů do konce roku 2017. Výbor složený z nezávislých odborníků na náklady bude rovněž zkoumat studii nákladů jménem komise STENFO. V průběhu roku 2018 švýcarské ministerstvo pro životní prostředí, dopravu, energetiku a komunikace stanoví výši nákladů za likvidaci jaderných bloků a za nakládání s odpady na žádost komise Administrative Commission.

Příští odhad nákladů bude proveden v roce 2021 pro stanovení výše příspěvků v období mezi lety 2022-2026.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..