Během listopadu pořádala NUVIA  v Praze již druhé školení v oblasti radiační ochrany a jaderné bezpečnosti v tomto roce pro zaměstnance KACST (King Abdulaziz City for Science and Technology).

obr2_1024
Měření radonu a výpočet koncentrace v SÚJCHBO. (Zdroj: NUVIA)

NUVIA (bývalý Envinet) spadá pod mezinárodní koncern NUVIA Group, do něhož patří například NUVIA v Anglii i ve Francii. Jak v Anglii, tak ve Francii se NUVIA v oblasti školení specializuje na povinná zákonem předepsaná školení pro zaměstnance jaderných zařízení, čímž se liší od kurzů pořádaných v Česku. Díky spolupráci s předními českými jadernými výzkumnými institucemi a univerzitami může NUVIA nabídnout i kurzy ušité na míru zákazníkovi, které mají účel vzdělávací a osvětový. 

Kurz trvající 3 týdny zahrnoval teoretické přednášky na vybraná témata z radiační fyziky a jaderného inženýrství a také exkurze a praktická cvičení. Přednášky byly vedeny specialisty ve svém oboru z řad zaměstnanců Katedry dozimetrie a ionizujícího záření a Katedry jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Další univerzitou, která se zapojila do pestrého programu, byla Univerzita obrany v Brně a jí přidružený Ústav ochrany proti zbraním hromadného ničení. Účastníci měli možnost se podívat do všech důležitých institucí po České Republice tak, aby viděli celkovou strukturu výzkumu v oblasti jádra i provoz komerčních zařízení.

obr4_1024
Exkurze na horkých komorách SUSEN v Řeži. (Zdroj: NUVIA)

Saudi se tak podívali na výzkumná pracoviště v Řeži, kde si mimo jiné mohli prohlédnout zařízení MuM dodávané firmou NUVIA a sloužící k vytřídění nízkoaktivního a neaktivního odpadu z použitých ochranných pomůcek a oblečení v laboratořích.

obr3_1024
Zařízení MuM od NUVIA k třídění nízkoaktivního odpadu. (Zdroj: NUVIA)

Dále navštívili Státní ústav pro radiační ochranu (SÚRO) a Státní ústav pro jadernou, chemickou a biologickou ochranu (SÚJCHBO), kde se zúčastnili praktického cvičení měření radonu v budově i v půdě. 

Návštěva by nebyla úplná, kdyby nemohli navštívit chloubu Českého vysokého učení technického v Praze, a to školní reaktor VR-1, který je využíván ke školení v oblasti provozu výzkumných reaktorů pro skupiny z celého světa. Z bohatého programu školení na VR-1 zmiňme například 6týdenní školení pro specialisty z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), které se koná již od roku 2002 a v roce 2013 získalo ocenění Nuclear Training Award.

obr1_1024
Exkurze na reaktoru VR-1. (Zdroj: NUVIA)

Z komerční sféry měla čtveřice Saúdů možnost navštívit sekundární okruh Jaderné elektrárny Temelín a část krizového řídícího střediska. Školení se dotýkalo i témat medicínské radiologické fyziky, a tak se v posledním týdnu pořádala exkurze na Lexsellův Gamma nůž, který k léčbě nádorových onemocnění využívá Nemocnice Na Homolce.

Saúdská Arábie patří mezi státy, které o jaderné energii vážně uvažují a počítají s ní do budoucna. Uvědomují si problém docházející ropy, která zatím tvoří téměř veškerý zdroj energie v zemi.  Podle saúdské politiky chtějí do 25 let postavit 16 reaktorů, a to nejen na výrobu elektřiny, ale i jako odsolovací jednotky. Jednají o výstavbě jak velkých bloků pokročilých tlakovodních reaktorů od firmy Westinghouse nebo GE, tak malých reaktorů typu SMART s Jižní Koreou.

Díky úspěšnému průběhu kurzu a opravdu rozsáhlým možnostem školicích institucí v České Republice se již teď ví, že se školení bude v roce 2017 opakovat a nejspíše i rozšiřovat o speciální operátorský kurz.

Alžběta Bednářová (NUVIA)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..