Odborníci z výzkumných, ekologických, jaderných a dalších organizací napsali nově zvolenému prezidentovi Spojených států amerických Donaldu Trumpovi a nedávno jmenovanému budoucímu ministrovi energetiky Rickovi Perrymu dopis, který novou vládu urguje k záchraně a posílení amerického jaderného sektoru.

160518-trump-portrait-jsw-145p_1c226e6636be4572928409c157f0d50a-nbcnews-ux-2880-1000
Nový prezident USA – Donald Trump (zdroj: nbcnews.com)

Dopis napsaný organizací Environmental Progress research and policy organization byl podepsán více než čtyřiceti odborníky včetně prezidenta organizace Environmental Progress Michaela Shellenbergera, klimatických vědců Jamese Hansena a Kerryho Emmanuela, prezidenta asociace American Nuclear Society Andrewa Kleina a předešlého prezidenta této asociace Gena Grechecka a filmového tvůrce Roberta Stonea.

„Tento dopis píšeme jako vědci, ekonomové a občané s cílem vyzvat Vás k učinění razantních opatření k záchraně a rozšíření amerického jaderného sektoru,“ začíná dopis, přičemž následně upozorňuje na to, že americké jaderné elektrárny jsou v ekonomickém ohrožení ze strany historicky levného plynu, federálně těžce dotovaných obnovitelných zdrojů a nízké poptávce po elektřině. Mezitím se očekává, že během následujících 25 let vzroste globální poptávka po elektřině až o 70 %, uvádí autoři dopisu.

„V šedesátých a sedmdesátých letech byly Spojené státy americké světovým lídrem v jaderných technologiích. V dnešní době ale naneštěstí nutíme inovativní a bohaté podnikatele – jako je například Bill Gates – k tomu, aby své projekty realizovali v zahraničí,“ upozorňují autoři dopisu. Mezitím Čína investuje do nejméně pěti různých pokročilých jaderných designů, přičemž podepsala kontrakt také s Gatesovou firmou Terrapower na vývoj a výrobu jejich nového reaktoru, což je v současné době téměř nemožné učinit ve Spojených státech kvůli zastaralým licenčním předpisům.

Takovéto předpisy způsobují zbytečná zpoždění v pokročilých projektech, uvádí autoři. Autoři poukazují na příklad americké společnosti NuScale, jejíž malý pokročilý reaktor je i po 16 letech vývoje a 500 milionech investovaných dolarů ze strany ministerstva energetiky a privátního sektoru stále zhruba tři a půl roku od obdržení regulačního povolení.

Dopis volá po přijetí nového přístupu založeného na iniciativě prezidenta Dwighta Eisenhowera z roku 1953 s názvem „Atoms for Peace“ (Jádro pro mír). Podle autorů dopisu by se mělo rozšířit financování amerických reaktorů ve světě prostřednictvím subjektů, jako jsou Export-Import Bank nebo World Bank.

„Co je potřeba, nejsou dotace, ale spíše dlouhodobé a garantované půjčky zahraničním zákazníkům, kteří chtějí koupit americké technologie. Zajištěním toho, aby americké společnosti měly konkurenční výhodu, by udělalo více pro ochranu dohody o nešíření jaderných zbraní než jakékoliv množství diplomatických manévrů na půdě Spojených národů,“ tvrdí dopis.

Autoři rovněž volají po srovnání podmínek pro jadernou energetiku na domácím trhu. „Fotovoltaika a větrné zdroje dostávají od státu obrovské federální dotace, zatímco jaderné elektrárny podporovány nejsou. Dokud zde nebude jednotná, technologicky neutrální pobídka po čisté energii, dotace by měly být rozdělovány rovnoměrně mezi všechny čisté zdroje – včetně jádra,“ uvádí dopis.

Dopis dále vyzívá americká ministerstva energetiky a obrany k nákupu amerických pokročilých reaktorových designů k zásobování vojenských základen a laboratoří elektřinou, přičemž na těchto projektech by soukromé společnosti mohly demonstrovat své technologie. Tyto akce by mohly usnadnit komercializaci nových pokročilých reaktorových designů, pomohly by demonstrovat tyto technologie a zároveň snížit náklady na jejich výstavbu. Nová regulační pravidla by pak měla vzít v potaz inherentní bezpečnostní prvky těchto nových pokročilých technologií.

„Víme, že Vy a nový kongres máte v plánu přinést nová pracovní místa v průmyslu pro střední třídu populace a společně vytvořit nový infrastrukturní program. Podpora jaderné energetiky by mohla být klíčová pro tyto snahy,“ uzavírá dopis.

Podle prohlášení vydaného v listopadu letošního roku týmem nově zvoleného amerického prezidenta bude Trumpova administrativa cílit na americkou energetickou nezávislost s energetickými politikami zaměřenými na plné využívání domácích energetických zdrojů. „Spojené státy americké prodělají energetickou revoluci, která nás promění ve významného energetického exportéra,“ uvádí prohlášení vydané na internetových stránkách Trumpa. Prohlášení ale nezmiňuje jadernou energetiku a zároveň slibuje konec války s uhelnými zdroji společně s ignorováním klimatických iniciativ, včetně amerických plánů Climate Action Plan a Clean Power Plan.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Každé zpoždění realizace ve výstavbě JE má za následek nejen ekonomické ztráty ale i opožďování dalšího vývoje i morálního, nedostatky s dopady včetně do dalších odvětví. Legislativu bude asi potřebné upravit a termínovat do konkrétních časových intervalů, aby se předešlo neodborným posudkům, které zadržují prováděcí aktivitu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..