Mezi léty 2010 až 2015 dosáhla Česká republika značného pokroku v energetické politice. K jejím nejvýznamnějším úspěchům se řadí rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zavedení moderních technologií v uhelných elektrárnách nebo schválení Státní energetické koncepce. Tato skutečnost vyplývá z tzv. hloubkového přezkumu, který provedla Mezinárodní energetická agentura (IEA). O výsledcích tohoto přezkumu informoval dne 13. prosince v Praze ředitel IEA Fatih Birol.

52aad864b5f2f7426a000334_iea_logo
Logo agentury IEA (zdroj: umaps.fr)

Nicméně agentura připomněla, že Česko v tomto sektoru čelí i výzvám. Zmínila například zhoršenou kvalitu ovzduší, prolomení tzv. limitů těžby hnědého uhlí, systémy podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a dominantní postavení skupiny ČEZ na energetickém trhu. Agentura IEA připomněla i nejistotu kolem dalšího rozvoje jaderné energetiky, nebo potřebu zdrojů pro výzkum, vývoj a inovace.

Rovněž ekologické organizace upozorňují na nedostatky české energetiky. Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla prohlásil: „Mezinárodní energetická agentura doporučuje využít dostupných možností ve zvyšování energetické efektivity v průmyslu, v budovách i v dopravě. Přestože v tomto ohledu má Česká republika vlivem nadměrně vysoké energetické náročnosti mnoho příležitostí k nápravě, ve skutečnosti tak nečiní a selhává i v plnění svých mezinárodních závazků.“ Ekologové se domnívají, že Česká republika také nevytváří v energetice dostatečně čitelné prostředí pro investory.

Všechny členské země agentury jsou periodicky podrobeny hloubkovému přezkumu. V rámci přezkumu jsou analyzovány výzvy, kterým čelí jednotlivé země v oblasti energetiky. Dále přezkum obsahuje hodnocení a doporučení pro energetický sektor, aby byla zajištěna bezpečnější a udržitelnější energetická budoucnost. Česká republika prošla přezkumem poprvé v roce 2001, následně v letech 2005 a 2010.

IEA je autonomní organizace, jejímž cílem je spolehlivá, cenově dostupná a čistá energie ve všech jejích 29 členských zemích i mimo ně. Agentura se zaměřuje především na energetickou bezpečnost, hospodářský rozvoj nebo povědomí o životním prostředí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..