Mezinárodní agentura pro atomovou (MAAE) energii poskytuje vzdělání radiologům a lékařským fyzikům, zabývajícím se radioterapií v Myanmaru (Barma). Odborníkům z Rangúnské obecné nemocnice zajišťuje školení i on-line vzdělávání, čehož využijí k léčbě narůstajícího počtu pacientů s rakovinou.

radioterapie_novy_jicin_04
Lineární urychlovač pro léčbu rakoviny (Zdroj: radioterapie.cz)

V myanmarské Rangúnské obecné nemocnici je hlavním lékařským fyzikem na oddělení radioterapie paní Mya Mya Kyi. Denně na oddělení přichází až 300 pacientů, kteří potřebují léčbu rakoviny na čtyřech přístrojích, kterými nemocnice disponuje, a ona je zodpovědná za tvorbu léčebných plánů pro všechny. „Žádný den není nikdy dostatečně dlouhý, aby se všechno stihlo – léčebné plány, dozimetrické výpočty, denní audit strojů a kontrola kvality,“ říká Mya Mya Kyi.

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo ozařovací přístroje pro nemocnici v Rangúnu a dalších třech myanmarských nemocnicích, ale nezajistilo odborné školení personálu v obsluze těchto přístrojů ani v radioterapii. Mya Mya Kyi a její kolegové se proto v tomto bodě spoléhají na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii.

Lékařští fyzikové přitom pracují se sofistikovanou technologií využívanou právě v radiační medicíně k diagnózám a léčbě pacientů s různými chorobami, např. s rakovinou. Musí mít tedy znalosti nejen anatomie, ale i fyzikálních principů radiologie a jejich aplikace k léčbě pacientů.

„Poptávka po radioterapii se jen v naší nemocnici za posledních deset let trojnásobně zvýšila, a očekáváme, že tento trend bude pokračovat,“ říká profesor Khin Cho Win, vedoucí oddělení radioterapie. Jen v loňském roce přijalo oddělení přes na 6 000 pacientů, zatímco v roce 2005 to bylo pouze 2 000 pacientů.

MAAE proto podporuje personál onkologických center v Myanmaru. Pro pět lékařských fyziků a dvanáct radiologů Rangúnské obecné nemocnice zorganizovala školení, během kterého tito odborníci navštívili instituce v sousedních zemích, které mají větší zkušenosti s používáním ozařovacích zařízení, a měli možnost poslat svá dozimetrická měření do laboratoře MAAE ve Vídni pro kontrolu kalibrace jejich ozařovacích přístrojů.

Tato opatření zajišťují, že pacienti dostanou správné dávky záření, které jim pomohou a zároveň jim nemohou vážněji ublížit. „Mezinárodní agentura pro atomovou energii nám poskytuje i on-line vzdělávání. Přáli bychom si jen, abychom zde měli lepší internetové připojení,“ dodává paní Mya Mya Kyi.

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

 

Zdroj: Tisková zpráva, MAAE

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..