Guvernér prefektury Fukui označil návrh japonské vlády na trvalé odstavení a likvidaci prototypu rychlého množivého reaktoru Monju jako „naprosto nepřijatelný“. Očekává se, že oficiální rozhodnutí vlády bude odloženo z důvodu opozice místních obyvatel s odstavením a demontáží tohoto reaktoru.

12115e3e-d583-11e5-855c-84ae337d929d_1280x720
Reaktor Monju (zdroj: South China Morning Post)

Dne 19. prosince se konalo setkání představitele prefektury Fukui a vlády, aby diskutovali o osudu reaktoru Monju. Zúčastnil se ho guvernér prefektury Fukui Issei Nishikawa, stejně jako japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu – Hiroshige Seko, a ministr školství, kultury, sportů, vědy a techniky – Hirokazu Matsuno.

Rychlý množivý reaktor Monju s instalovaným výkonem 280 MWe byl spuštěn v roce 1994, ale kvůli problémům s úniky sodíku byl v provozu do května roku 2010, kdy byl opětovně restartován, dohromady pouze 205 dní. Následně byl reaktor pádu zavážecího stroje do reaktorové nádoby v průběhu doplňování paliva později ve stejném roce opět odstaven. Zařízení bylo následně vyzdviženo a nahrazeno, ale japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) dosud nepovolil restart reaktoru. V listopadu 2015, kvůli obavám vycházejícím z výsledků inspekcí, došel úřad NRA k závěru, že provozovatel Japan Atomic Energy Agency (JAEA) není kompetentní k provozování reaktoru.

Během jednání, které proběhlo dne 19. prosince, vláda informovala prefekturu o svém stanovisku, že reaktor Monju – umístěný poblíž města Tsuruga – by neměl být restartován a že by měl být postaven nový výzkumný reaktor, který by ho nahradil.

Nicméně podle publikace Atoms in Japan japonského fóra Atomic Industrie Forum guvernér Nishikawa uvedl: „Nikdy s tímto nebudeme souhlasit. Požadujeme, aby vláda znovu prověřila tuto situaci a přehodnotila své stanovisko.“ Dále údajně řekl, že agentura JAEA – kromě toho, že není schopná provozovat reaktor Monju – není také schopná bezpečně demontovat tento reaktor.

Japonská vláda měla na následující den – 20. prosince – naplánované setkání ministrů, aby se formálně rozhodla odstavit reaktor Monju. Nicméně místní média naznačují, že je pravděpodobné odsunutí tohoto jednání, neboť vláda se stále snaží přesvědčit místní obyvatelé o svém plánu.

Na samostatném setkání dne 19. prosince vláda uvedla, že očekává, že demontáž a likvidace reaktoru Monju bude trvat 30 let a bude stát více než 3,2 miliardy dolarů. Tato částka zahrnuje 1,91 miliardy dolarů na údržbu; 1,15 miliardy dolarů na demontáž elektrárny a 127,62 milionů dolarů na odstranění paliva a přípravy pro likvidaci zařízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..