Společnost SONGS Decommissioning Solutions – společný podnik firem  Aecom a EnergySolutions – byla vybrána firmou Southern California Edison (SCE) jako hlavní dodavatel pro likvidační práce na odstavené jaderné elektrárně San Onofre. Druhý a třetí blok této elektrárny byly z provozu vyřazeny v červnu roku 2013.

songs-aerial-460-sce
JE San Onofre (zdroj: World Nuclear News)

Po desetiměsíčním tendru prezident společnosti SCE Ron Nichols dne 20. prosince oznámil, že jako hlavní dodavatel likvidačních prací na jaderné elektrárně San Onofre bylo vybráno konsorcium společností Aecom/EnergySolutions.

V rámci kontraktu bude společnost SONGS Decommissioning Solutions zodpovědná za demontážní a likvidační práce, za obnovu lokality a za snížení zbytkové radioaktivity do takové míry, aby mohla být lokalita v budoucnu použita pro další účely. Společnost SCE, která je majoritním vlastníkem elektrárny, projekt popsala jako jeden z největších komerčních projektů na likvidaci odstavené jaderné elektrárny.

Hlavní demontážní práce mají na jaderné elektrárně San Onofre začít nejdříve v roce 2018, přičemž tato fáze likvidace elektrárny zabere kolem deseti let, uvedla firma SCE.

Nichols poznamenal: „Společnost SCE bude nad projektem dodržovat přísný dohled a i nadále bude spolupracovat s místní komunitou a všemi zúčastněnými stranami.“

Náklady na likvidaci elektrárny se odhadují na 4,4 miliardy amerických dolarů, přičemž financování bude probíhat prostřednictvím existujících likvidačních fondů, uvedla firma SCE. Celkové náklady zahrnují demontážní práce provedené firmou SONGS Decommissioning Solutions, revitalizační aktivity a provozování dočasného úložiště jaderného paliva v areálu elektrárny, a to až do doby, než bude k dispozici federální trvalé úložiště.

Předseda správní rady a generální ředitel společnosti Aecom  Michael Burke uvedl: „Jsme pyšní na to, že jsme byli vybráni pro jeden z největších a technicky nejkomplexnějších projektů v zemi. V projektu využijeme všechny naše technické schopnosti napříč všemi segmenty našeho podniku s cílem zajistit bezpečnou likvidaci jaderné elektrárny San Onofre.“

Ken Robuck, prezident odboru společnosti EnergySolutions pro likvidaci jaderných zařízení a nakládání s jaderným odpadem, poznamenal, že společnost v současné době provádí také likvidaci jaderné elektrárny Zion ve státě Illinois a jaderné elektrárny La Crosse ve státě Wisconsin. „Pro projekt likvidace jaderné elektrárny San Onofre máme unikátní kvalifikaci. Naše špičková zařízení pomohou s bezpečným nakládáním s jaderným odpadem, který bude zpracováván po celou dobu tohoto projektu,“ uvedl.

Výměna parogenerátorů na druhém a třetím bloku JE San Onofre, která probíhala v letech 2009 a 2010, měla elektrárně umožnit provoz až do roku 2022. Po pouhém roce provozu s novými parogenerátory ale inspekce ukázaly, že nové komponenty trpí nadměrným opotřebením. Oba provozované tlakovodní reaktory tak byly na počátku roku 2012 odstaveny. Ani po osmiměsíčním regulačním přezkumu se nedokázalo dojít k závěru, kdy a zdali vůbec dostanou bloky povolení k obnovení provozu, a tak mateřská společnost firmy SCE – Edison International – v červnu roku 2013 oznámila, že oba třicetileté bloky jaderné elektrárny budou trvale odstaveny. První blok elektrárny byl z provozu vyřazen už listopadu roku 1992.

Jaderná elektrárna San Onofre je ze 78 % vlastněna firmou SCE, 20 % akcií drží společnost SDG&E a zbylá dvě procenta připadají městu Riverside.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..