Japonská vláda učinila formální rozhodnutí o tom, že japonský prototypový výzkumný rychlý množivý reaktor Monju už nebude restartován, přičemž se má co nejdříve začít pracovat na krocích vedoucích k jeho likvidaci. Nicméně i přesto vláda potvrdila, že japonský výzkumný program rychlých reaktorů bude i nadále pokračovat.

monju-fbr-460-jaea
Výzkumný rychlý množivý reaktor Monju (zdroj: World Nuclear News)

Klíčová součást japonského jaderného programu – 280MWe rychlý množivý reaktor Monju nacházející se ve městě Tsuruga City v prefektuře Fukui, byl poprvé spuštěn v roce 1994. Po pouhých čtyřech měsících provozu byl ale reaktor odstaven, a to kvůli úniku 700 kilogramů tekutého sodíkového chladiva ze sekundárního okruhu. Přestože si incident nevyžádal žádná zranění ani únik radioaktivity, provozovatel reaktoru vzniklou situaci zhoršil tím, že se snažil zakrýt rozsah incidentu.  Nakonec byl reaktor opětovně restartován až v květnu roku 2010. Ani tehdy však reaktor moc dlouho v provozu nevydržel, neboť později v tomtéž roce při plánované odstávce do reaktorové nádoby spadlo zařízení na výměnu paliva. Zařízení sice bylo následně z reaktoru vyjmuto a nahrazeno za nové, avšak japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) už povolení k dalšímu restartu nevydal. V listopadu roku 2015 – po problémech s vybavením zjištěných při jedné z inspekcí – regulační úřad NRA rozhodl o tom, že agentura JAEA není kompetentní k provozování tohoto reaktoru.

Na ministerské konferenci, která se konala dne 21. prosince, japonská vláda formálně oznámila své rozhodnutí trvale vyřadit z provozu v současné době odstavený reaktor Monju. Vláda podle svých slov při rozhodování brala v potaz také vysoké náklady na modernizaci, která by se musela provést, aby reaktor splňoval nové regulační podmínky provozu zavedené v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011.

Vláda zároveň uvedla, že bude na likvidaci jaderného reaktoru Monju dohlížet. Oznámení vlády přišlo poté, co guvernér prefektury Fukui Issei Nishikawa uvedl, že demontáž reaktoru Monju by neměla být svěřena agentuře JAEA, kterou podle svých slov považuje za neschopnou provést tento úkol.

Likvidace jaderné reaktoru Monju podle odhadů vlády zabere 30 let s předpokládanými náklady vyššími než 3,2 miliardy amerických dolarů. Celkem 1,92 miliardy dolarů padne na údržbu zařízení, samotná demontáž reaktoru vyjde na 1,15 miliardy dolarů a 130 milionů dolarů bude stát odstranění jaderného paliva z reaktoru a přípravy na likvidaci zařízení. V rámci likvidačního plánu bude použité jaderné palivo z reaktoru Monju kompletně odstraněno v roce 2022, samotná demontáž reaktoru má být dokončena v roce 2047.

Rozvoj rychlých reaktorů pokračuje

Japonská vláda dále oznámila nový japonský vývojový plán pro rychlé reaktory. Vláda uvedla, že incident na reaktoru Monju vedl ke stagnaci japonského programu rozvoje těchto zařízení a ke zvýšení nákladů na vývoj a výzkum. Vláda ale i přesto chce ve vývoji rychlých reaktorů pokračovat.

Vláda zmínila japonskou základní energetickou koncepci, jež byla schválena v dubnu roku 2014, která cílí na podporu japonského palivového cyklu, včetně podpory rozvoje rychlých reaktorů.

Během svého prohlášení tak vláda oznámila, že budou vyvinuty plány na výstavbu výzkumného centra jaderných technologií v lokalitě reaktoru Monju, kde budou zkoumány alternativní designy rychlých reaktorů. Vláda uvedla, že centrum bude důkladně využívat technologie, znalosti i lidské zdroje, které Japonsko dosud během vývoje rychlých reaktorů vybudovalo. Kromě toho se centrum zaměří také na mezinárodní spolupráci s cílem podpořit vývoj rychlých reaktorů.

Akio Takahashi, prezident japonské organizace Japan Atomic Industrial Forum, uvedl: „Ve světle současné situace kolem dodávek uranu není komercializace rychlých jaderných reaktorů tak urgentní záležitostí. Nicméně pro Japonsko, které je samo o sobě téměř bez vlastních energetických zdrojů, je důležité, aby zůstalo vedoucím hráčem na poli světové vědy a technologie. Je tak důležité pokračovat s technickým rozvojem rychlých jaderných reaktorů, které mají být široce nasazovány v nedaleké budoucnosti.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..