Základní otázka, kterou se nyní zabývá jisté procento lidí, se týká klimatických podmínek na celé planetě. V dnešní době, kdy jsou obyvatelé závislí na energiích, je nutné zajistit dodávky energií co nejekologičtějším způsobem, kromě stávající spotřeby elektřiny budou v dalších generacích silně narůstat dílčí spotřeby jednotlivých domácností, zejména využitím elektromobilů jako dopravních prostředků. Na první pohled se jedná o skvělý nápad, ale je třeba se ptát, jakým způsobem bude elektrická energie vyráběna. Pokud bude elektřina vyráběna pomocí fosilních elektráren, vyměníme jeden výfuk za jiný. Má to cenu?

Vizualizace reaktoru XE-100 od firmy X-Energy (Zdroj: X-Energy.com)
Vizualizace reaktoru XE-100 od firmy X-Energy (Zdroj: X-Energy.com)

Stávající elektrárny lze dělit na bezemisní a fosilní, kde fosilní jsou zejména uhelné, plynné, či spalující topný olej. Mezi obnovitelné zdroje se řadí fotovoltaické, vodní a větrné. Specifickou skupinu tvoří jaderné zdroje, které svým charakterem patří mezi bezemisní zdroje energie, ale z důvodu produkce použitého jaderného, radioaktivního, materiálu je nelze zařadit jednoznačně mezi obnovitelné zdroje energie. Pokud porovnáme výkony jednotlivých typů, je jasné, že žádné bezemisní zdroje se nedokáží srovnávat s jadernými reaktory. Jaderné elektrárny jsou tedy jednou z nejvhodnějších možností jak zásobit svět „čistou“ elektřinou.

Při vývoji a výstavbě jaderných elektráren jsou hlavním problémem peníze. Samotná výstavba je zpočátku velmi nákladná, zatímco provoz je poté mnohem levnější, než provoz konvenčních elektráren. Dalším problémem je jistá nedůvěra široké veřejnosti, která vznikla ze situací, které se staly v minulosti.

Posledním velkým „ALE“, které hraje v neprospěch jaderné energetiky je otázka použitého jaderného paliva. Všechny provozované jaderné elektrárny v dnešní době pracují s takzvaným otevřeným palivovým cyklem, to znamená, že palivo je jednou vloženo do elektrárny, kde je určitou dobu, poté je z reaktoru vytaženo a zakonzervováno. Výjimku tvoří jen málo zemí, které přepracovávají palivo a vyrábějí tak palivo MOX, což je oxidické palivo směsí uranu a plutonia. Uzavřený palivový cyklus znamená, že použité palivo je přepracované a většina materiálů je znovu použita v jiné elektrárně. Nejblíže k uzavření palivového cyklu mají rychlé množivé reaktory, o kterých si můžete přečíst například zde http://atominfo.cz/2015/10/ruske-rychle-reaktory-rady-bn/

Většina jaderných elektráren, které jsou dnes v provozu, neposkytuje z fyzikálního hlediska dostatečné možnosti pro vícenásobné použití jaderného paliva a plné uzavření palivového cyklu. Ve výstavbě a v provozu se objevují i pokročilé tlakovodní nebo varné reaktory, ale ty řeší především provozní bezpečnost. Nový potenciál přináší až reaktory IV. generace, které kromě vyšší bezpečnosti a ekonomičtějšímu provozu přináší především možnost uzavřít palivový cyklus, čímž výrazně přispějí k udržitelnému vývoji jaderné energetiky a minimalizují produkované množství radioaktivního odpadu. Nyní vznikají různé podpůrné programy, takzvané „startupy“, které mají pomoci při vývoji nových konceptů reaktorů, zaměřených především na vývoj malých jaderných elektráren.

Vznik nových možností jaderné energetiky reflektuje film Davida Schumachera. Film by bohužel nevznikl bez finanční podpory, a tak se ji snaží získat prostřednictvím dobrovolných příspěvků. Dokumentární film, zaměřený na hrozbu změny podnebí vlivem nahromaděných skleníkových plynů se jmenuje „The New Fire“. Vývoj jaderných reaktorů zajišťují většinou státní firmy, jako jsou Rosatom, Areva, KEPCO, CNNC, nebo velké soukromé firmy, jako je Westinghouse, který je spoluvlastněný firmami jako Toshiba, či GE. Video o natáčení filmu „The New Fire“, můžete nalézt na adrese: https://www.kickstarter.com/projects/2142897175/the-new-fire/description

„Startupy“ jsou projektovány malými firmami s omezeným počtem pracovníků, kteří se snaží přinést jisté inovace do reaktorových systémů. Nelze říci, že jaderné reaktory, projektované jako „startupy“ jsou úplně nové, většina jich je založena na konceptech, které vznikly již v minulosti. Podle ukázek z tohoto filmu by právě „startupy“ mohly výrazně zrychlit vývoj reaktorů IV. generace.

Přehled konceptů můžete nalézt na adrese: http://oenergetice.cz/spolecnosti-svet/startupy-jaderne-energetice-jake-jsou-sance-uspech/

Zdroj: www.kickstarter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..