Společnost Entergy Corporation dne 8. prosince oznámila své plány na uzavření jaderné elektrárny Palisades k 1. říjnu roku 2018. Společnost rovněž odsouhlasila předčasné ukončení dohody se společností Consumers Energy, která měla zaručit odkoupení téměř veškeré vyrobené elektrické energie z této elektrárny do roku 2022.

palisades-nrc-460
JE Palisades (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Entergy koupila jadernou elektrárnu Palisades od firmy Consumers Energy v roce 2007 za částku 380 milionů dolarů, z čehož bylo 242 milionů dolarů za samotnou elektrárnu, 83 milionů dolarů za naskladněné jaderné palivo a 55 milionů dolarů za další aktiva, jako jsou například náhradní díly. Současně s tím obě společnosti podepsaly kontrakt (power purchase agreement – PPA), podle kterého měla společnost Consumers Energy odkupovat všechnu elektřinu vyrobenou v elektrárně až do dubna roku 2022 – tedy po patnáctileté období.

Od roku 2007 se ale tržní podmínky výrazně změnily, přičemž se v regionu objevily levnější zdroje elektřiny, uvedla ve svém prohlášení z 8. prosince letošního roku společnost Entergy. Uzavření jaderné elektrárny Palisades ušetři v období mezi lety 2018 až 2022 společnosti Entergy podle jejích odhadů 344 milionů dolarů. „Jsme přesvědčeni o tom, že předčasné odstavení elektrárny v roce 2018 je rozumným krokem oproti ekonomickým rizikům vyplývajícím z pokračujícího provozu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Entergy Leo Danault.

Předčasné odstavení elektrárny i předčasné zrušení kontraktu PPA podléhá nyní schválením regulačních úřadů. Společnost Consumers Energy tak nyní musí získat od úřadu Michigan Public Service Commission povolení na zrušení kontraktu PPA od 31. května roku 2018. Následně má být podepsán nový kontrakt na odběr elektřiny z elektrárny od 1. června do 1 října roku 2018. Zároveň společnost Entergy musí informovat provozovatele energetické soustavy Midcontinent Independent System Operator a jaderný regulační úřad Nuclear Regulatory Commission o svém záměru trvale odstavit elektrárnu.

Za předpokladu, že úřady záměr společnosti Entergy povolí, v reaktoru elektrárny bude na jaře roku 2017 ještě vyměněno palivo dle plánů a elektrárna bude následně provozována až do konce palivového cyklu, tedy do 1. října roku 2018.

Consumers Energy, největší energetická společnost ve státě Michigan a hlavní dceřiná společnost firmy CMS Energy, uvedla, že regulační schválení předčasného zrušení kontraktu PPA ušetří na nákladech až 172 milionů dolarů. Další investice do čistých zdrojů, energetické spolehlivosti a technologií na zvýšení účinnosti povedou v budoucnu k dalším úsporám, prohlásila firma.

Prezident a generální ředitel společnosti Consumers Energy Patti Poppe uvedl, že firma má komplexní plán na zajištění pokračující spolehlivosti a dostupnosti elektřiny, jež zahrnuje výstavbu dalších obnovitelných zdrojů a plynových elektráren.

Nedoceněná elektrárna

Jaderný energetický institut Nuclear Energy Institute (NEI) popsal zprávu o dalším předčasném odstavení americké jaderné elektrárny z ekonomických důvodů jako další příklad „jinak bezproblémových jaderných elektráren, které mají být odstaveny kvůli tomu, že benefity, které energetice přinášejí, nejsou trhem dostatečně oceněny“.

Krátkodobá povaha deregulovaného energetického trhu společně s konkurencí od levného plynu a vládou silně dotovaných obnovitelných zdrojů zanechala mnoho jinak bezchybně fungujících jaderných elektráren v riziku předčasného odstavení z ekonomických důvodů.

Prezident a generální ředitel institutu NEI Marvin Fertel uvedl: „S politováním bereme na vědomí ztrátu jaderné elektrárny Palisades, o které její majitel tvrdí, že nevydělává dostatek peněz z prodejů elektřiny, aby byl její provoz ziskový.“ Kromě výroby bezemisní elektřiny od roku 1971 byla JE Palisades největším daňovým poplatníkem v regionu. Kromě toho elektrárna během celého svého provozu pomáhala stabilizovat energetickou přenosovou soustavu, čímž poskytovala účinný štít proti nepříznivému počasí ovlivňujícímu jiné zdroje. „Avšak současný energetický trh elektrárnu neoceňuje pro žádný ze zmíněných benefitů. Jaderné elektrárny jsou provozovány velkými korporacemi, které se dívají pouze na ziskovost. Co se jim nevyplatí, to nevydrží,“ podotkl.

Oznámení společnosti Entergy přišlo pouhé dva dny poté, co guvernér státu Illinois podepsal zákon uznávající výhody jaderné energetiky. Zákon by měl zajistit pokračující provoz jaderných reaktorů pod rizikem předčasného odstavení z ekonomických důvodů. Na začátku tohoto roku podobný zákon přijal také stát New York, čímž se stal prvním americkým státem, který schválil zákon, jenž explicitně uznává přínos bezemisní jaderné energetiky.

Guvernér státu Michigan Rick Snyder uvedl, že jaderná elektrárny Palisades byla obrovským zaměstnavatelem, který ekonomicky poháněl celou okolní oblast. „Věřím, že úřad Michigan Public Service Commission se bude touto záležitostí velmi pečlivě zabývat a řádně prošetří dopady na spolehlivost a dostupnost elektřiny ve státě Michigan společně s dopady na ochranu životního prostředí,“ uvedl.

Jaderná elektrárna Palisades obsahuje jeden tlakovodní reaktor o výkonu 798 MWe, který byl do komerčního provozu uveden 31. prosince roku 1971. V současné době má platnou provozní licenci až do roku 2031. Jedná se o nejmenší ze tří michiganských jaderných elektráren. Zbylými dvěma jsou dvoubloková jaderná elektrárna DC Cook a jednobloková jaderná elektrárna Fermi 2. Podle organizace US Energy Information Administration se jaderná energetika na výrobě elektřiny ve státě Michigan podílela v roce 2015 z 25,7 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..