Pátek, 14 srpna
Shadow

Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice

Jaderný vývoj v bývalém Československu oficiálně začal v roce 1955, kdy byla podepsána dohoda mezi Sovětským svazem a Československem o vybudování experimentálního reaktoru a cyklotronu. S určitým časovým odstupem vznikla v roce 1972 první československá jaderná elektrárna A1 v Jaslovských Bohunicích. Jednalo se vývojový jaderný reaktor, moderovaný těžkou vodou, chlazený oxidem uhličitým. Po situacích, které nastaly s jadernou elektrárnou A1 se československá jaderná energetika přesunula směrem k lehkovodním elektrárnám VVER. První elektrárnou VVER byla V1 v Jaslovských Bohunicích. Dalšími bloky, které byly vystavěny v Jaslovských Bohunicích byly v elektrárně V2. 

Celkem se v oblasti Jaslovských Bohunic nacházejí 3 jaderné elektrárny. V dnešní době jsou v provozu pouze 2 bloky V2. Elektrárna A1 byla odstavena po nehodě v roce 1977 a jaderné bloky v elektrárně V1 byly odstaveny z politických důvodů vstupu Slovenska do Evropské unie. 

Jaderné bloky v elektrárně V2 jsou standardní voroněžské reaktory VVER-440 typ 213, podobné, jako jsou vystavěny v oblasti Dukovan. Výstavba začala v roce 1976 a spuštění elektrárny proběhlo v roce 1984 a 1985.  Od roku 2000 probíhala na elektrárně V2 modernizace, která byla ukončena v roce 2010 zvýšením výkonu na 506 MW elektrických na blok. Celkové náklady modernizace byly kolem 500 milionů eur. V roce 2011 až 2013 proběhla analýza zaměřená na prodloužení provozu jaderné elektrárny, která proběhla bez závad. Další analýzy pro prodloužení provozu za projektovou životnost elektrárny proběhnou v roce 2018. 

Zdroj: http://www.etrend.sk/

              www.seas.sk

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..