Indická vláda schválila navýšení výkonu navrhované jaderné elektrárny Kovvada a provádí nové posouzení vlivů tohoto projektu na životní prostředí, potvrdil dne 15. prosince ministr pro atomovou energii Jitendra Singh.

nuke1-jumbo
Vizualizace reaktoru AP1000 (zdroj: The New York Times)

V písemné odpovědi na otázku od indické horní komory Rajya Sabha ministr Singh uvedl, že vláda revidovala svůj „principiální“ souhlas na výstavbu elektrárny se šesti bloky, každý s výkonem 1 208 MWe na místo původních 1000 MWe. Doplnil, že nejnovější studie o posouzení vlivů na životní prostřední byly prováděny odpovídajícím způsobem – s veřejným slyšením, které je součástí procesu získávání povolení v souvislosti s životním prostředím.

Pro lokalitu Kovvada – v indickém státě Ándhrapradéš – byly původně vybrány reaktory ESBWR od společnosti GE-Hitachi, ale indické ministerstvo pro atomovou energii v červnu tohoto roku uvedlo, že nebude podporovat výstavbu jakéhokoliv reaktorového designu, který nemá referenční elektrárnu. Žádný reaktor ESBWR zatím nebyl postaven, ale reaktory AP1000 se staví v Číně a ve Spojených státech amerických. První reaktory tohoto typu se blíží ke svému zprovoznění na prvních blocích čínských jaderných elektráren San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang).

Společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) poté přidělila oblast Kovvada pro výstavbu šesti reaktorů AP1000 od společnosti Westinghouse. Indická a americká vláda vyzvaly k pokračování jednání mezi společnostmi Westinghouse a NPCIL k dokončení smluvních dohod pro šest bloků v jaderné elektrárně Kovvada do června roku 2017.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..