Na blogu iDNES.cz vyšel zajímavý článek o metodách výstavby jaderných elektráren pomocí inovativní technologie Multi-D. Multi-D používá Rosatom při výstavbě některých jaderných elektráren. Jedná se o kompletní digitalizaci stavby, kdy každý materiál, či díl je zaznamenán v 3D modelu. Každý dělník je monitorován, aby při výstavbě bylo možné co nejefektivněji rozdělit pracovní síly a materiál. Více se dočtete v článku zde.

Multi-D training-4
Místnost pro vizualizaci 3D modelu

Technologie Multi-D, kterou používá Rosatom k výstavbě jaderných zařízení byla prezentována v roce 2013 na mezinárodním fóru v Moskvě. Technologie je zaměřena na dodržování termínů při výstavbě jaderných elektráren. Při použití této technologie by neměly přerůst náklady spojené s výstavbou. Touto technologií je stavěna například Rostovská jaderná elektrárna, tedy 2 bloky VVER-1000.

Technologie Multi-D nemusí být použita pouze pro výstavby jaderných zařízení. Jedná se o metodu použitelnou při stavbě jakéhokoliv složitého komplexu, či zařízení, například: ropovody, ropné plošiny, nákladní lodě, tepelné elektrárny.

Hlavním prvkem technologie Multi-D je 3D model celého zařízení, který je propojen se všemi stavebními databázemi, takže velmi usnadňuje výstavbu celku. Model však neslouží pouze k návrhu v kancelářích a ateliérech, ale jeho využití je i na staveništích, kde pomáhá optimalizovat dobu výstavby, snižovat zbytečné zásoby materiálu na staveništi, monitorovat výstavbu a předávat informace dál, sledovat a optimalizovat využití pracovních sil a pohyby materiálu na staveništi.

npp_3d
3D model komplexu elektrárny

Všechny tyto činnosti se monitorují pomocí moderních zařízení. Na každém dílu je čarový kód, po jehož naskenování se v tabletu ukáže dodavatel, místo, kam díl patří, den montáže a mnoho dalšího. U dílů, které ještě nebyly dodány lze zjistit, kdy byly dodavatelem odeslány, popřípadě předpokládaný den doručení. Všichni pracovníci nosí helmy, ve kterých jsou zabudované čipy, které monitorují pohyb pracovníků po staveništi a pomáhají tak zlepšit efektivitu práce.

3D model celého komplexu je promítán ve speciální místnosti pomocí 2 projektorů na velké plátno. Model lze pomocí dálkového ovladače přibližovat, oddalovat, posunovat, či sledovat jednotlivé celky. Tento model vzniká již při prvotním návrhu jaderné elektrárny a prochází jejím celkovým vývojem i provozem. Výhoda projekčního sálu je v možnosti sledovat kompletní elektrárnu během porad vývojářských týmů. Velkou inovací jsou laserové skenery, postaveny na staveništích, na určitých místech, které skenují okolí a vytváří nový model přímo ze stavby. Vedoucí pracovníci si tak mohou prohlédnout, jak probíhá výstavba, popřípadě je-li vše na správném místě.

Celý článek si můžete přečíst zde

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..