Rosatom plánuje stavět pokročilé jaderné elektrárny v Rusku i zahraničí. Mnoho lidí sází na nový typ reaktoru VVER-TOI, který patří mezi tlakovodní reaktory generace III+.

vver-toi_0
Vizualizace podoby elektrárny s dvěma VVER-TOI

VVER-TOI je reaktor vyvinutý z konceptu AES-2006, jedná se o pokročilý koncept, který disponuje výkonem 1255 MW elektrických, projektovaná odolnost budov je až do 9. stupně zemětřesení, nebo pádu 400 tunového letadla. Bezpečnostní systémy splňují požadavky kladené generací III+, což je zejména 72 hodin samostatného zvládání havárií, provoz elektrárny s MOX palivem, či 40 měsíční palivový cyklus. Elektrárna má projektovanou životnost 60 let.

Dvoublokový projekt elektrárny s reaktorem VVER-TOI byl vyvinut z AES-2006, podobného konceptu jako je vystavěný ve Voroněži. Největším přínosem jsou informace a zkušenosti inženýrů, kteří se tak naučí stavět jaderné elektrárny a své schopnosti poté budou moci uplatnit v zahraničí. Pasivní systémy, které jsou použity v konceptu reaktoru VVER-TOI byly již testovány na indické jaderné elektrárně Kudankulam.

Standardizace

Písmeno T v názvu konceptu značí standardizaci projektu. Při použití standardizace výroby se tak zkrátí potřebný čas pro výstavbu elektrárny s VVER-TOI. Elektrárna je natolik odolná, že nebude potřeba vymýšlet speciální úpravy dle lokality, ve které bude vystavěna a tím se sníží potřebný čas pro modifikaci základního modelu. Nyní jsou elektrárny odolné maximálně do 8. stupně zemětřesení, ale inženýři z Rosatomu dokázali vymyslet zařízení, která jsou odolná do 9. stupně. Díky standardizaci projektu lze ušetřit až několik měsíců výstavby, například doba výstavby  první elektrárny by měla být 48 měsíců, ale další elektrárny by se měly stavět pouhých 40 měsíců.

Optimalizace

Písmeno O znamená optimalizovaný systém, který by měl snížit náklady na provoz a výrobu a to až o 10 %, respektive 13 % v porovnání s 6. blokem Novovoroněžské jaderné elektrárny. Celá elektrárna je o 30 % zmenšena, což sníží množství betonu, či potrubí a tím také cenu výstavby. Další modifikací jsou paralelní parogenerátory, které sníží dobu výstavby a zlepší možnost oprav systémů sekundárního okruhu.

Informační technologie

Poslední písmeno I značí informační technologie. Projekt VVER-TOI využívá nejmodernější technologie. Pomocí těchto technologií jsou jednotlivé dílčí součásti zapojeny do jediného celku. Informační technologie jsou navíc zapojeny do celého procesu elektrárny a to jak do výstavby, provozu, tak i následného decomissioningu. Díky tomu jsou sníženy náklady potřebné pro správu zařízení.

Model reaktoru VVER-TOI. Foto Atominfo.cz
Model reaktoru VVER-TOI. Foto Atominfo.cz

Schválený pro výstavbu

VVER-TOI je mnohem variabilnější než dosavadní reaktory generace III, či III+ a bude možné jej stavět v mnoha zemích světa díky dodrženým standardům a požadavkům. Na příštím AtomEnergoProekt budou nabídnuty dokumenty tendru s nabídkou další výstavby reaktoru VVER-TOI.

V Rusku probíhá výstavba VVER-TOI v elektrárně Kursk-2, kde je plánované spuštění prvního bloku v roce 2023. Rosatom doufá v obdržení licence pro výstavbu dalších bloků v oblasti Akkuyu (Turecko) v květnu 2018.

Rychlá výstavba

Díky reaktoru VVER-TOI bude utvořen nový rekord v rychlosti výstavby jaderné elektrárny. Nové optimalizace pomohou snížit potřebnou dobu výstavby. Při výstavbě budou použity pokročilé moderní materiály, jako například samozhutňovací beton, zesílené rámy a stálé bednění. Pro urychlení a zkvalitnění výroby jsou použity robotické svařovací systémy. Instalace reaktorových systému shora dolů velmi urychlí stavební práce. Dalším pokrokem je modulární výstavba (LEGO), která počítá s výrobou některých větších dílů přímo v továrnách. Na staveniště jsou pak dovezeny jednotlivé moduly, které se montují do sebe. Zvýší se tak kvalita jednotlivých modulů, rychlost složení těchto modulů a s tím také rychlost výstavby jaderné elektrárny. Podobně se tak staví například AP-1000 od firmy Westinghouse.  

zdroj: http://rosatomnewsletter.com/

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..