Nový program Technologické agentury ČR (TA ČR) nazvaný THÉTA by měl docílit omezení dosavadní roztříštěné podpory výzkumu a vývoje v energetickém sektoru. V nadcházejících osmi letech by měl tento program disponovat částkou ve výši přibližně 5,72 miliardy korun – z toho stát poskytne 4 miliardy korun. Dotace na výzkum mohou být využity např. energetickými firmami nebo podniky, které působí v oblasti obnovitelných zdrojů, distribuce a uchovávání energie. Tyto informace sdělil ČTK předseda agentury TA ČR Petr Očko.

Petr Oèko, koordinátor evropských fondù
Předseda agentury TA ČR Petr Očko (zdroj: tacr.cz)

Hlavním cílem je koncentrace podpory výzkumu a vývoje energetiky v rámci jednoho programu, což umožní lepší sledování dosavadních výsledků a příslušných projektů i lepší koordinaci vyhlašování veřejných soutěží.

Program bude spuštěn od poloviny příštího roku, dne 19. prosince byl schválen vládou. Předseda agentury Očko prohlásil, že by měl tento osmiletý program zaručit dlouhodobost projektů v energetickém výzkum, a to především v oblasti jaderné energetiky. Doplnil: „U projektů jaderné energetiky jsme věčně bojovali s tím, jestli to můžeme podpořit nebo ne.“ Rovněž připustil, že by si energetický sektor zasloužil i větší příspěvek.

Očko připomněl tradici jaderného výzkumu v České republice. Potenciál však vidí i v nových výzkumných infrastrukturách, jež vznikly z podpory evropských dotací po celé republice.

Program vznikl v návaznosti na aktualizovanou Státní energetickou koncepci. Očko dále podotkl: „THÉTA bude klíčovým nástrojem pro budoucnost prakticky všech oblastí energetiky.“ Pavel Bělobrádek, vicepremiér pro výzkum, tvrdí, že program THÉTA je prvním sektorově orientovaným programem, který vznikl po diskuzi s podnikateli.

Vyhlášení první veřejné soutěže v rámci programu je naplánováno na druhou polovinu roku 2017. Poskytování podpory má být zahájeno v roce 2018. Následně se předpokládá vyhlášení veřejné soutěže každým rokem v období mezi léty 2018-2023.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..