První tlaková nádoba reaktoru byla vyzdvihnuta na své místo v rámci projektu výstavby nových bloků jaderné elektrárny Vogtle společnosti Georgia Power ve státě Georgia. Reaktorová nádoba určená pro třetí blok JE Vogtle byla umístěna na své místo dva dny po dokončení instalace modulu CA01 na čtvrtém bloku téže elektrárny.

vogtle-3-rpv-screenshot-2-460
Instalace reaktorové nádoby na JE Vogtle (zdroj: World Nuclear News)

Tlaková nádoba reaktoru – vážící 278 tun – byla vyzdvihnuta na své stálé místo v jaderném ostrově třetího bloku JE Vogtle 23. listopadu, oznámila dne 1. prosince společnost Georgia Power. Nádoba byla vyrobena v Jižní Koreji společností Doosan Heavy Industries, následně byla převezena do přístavu Savannah, a poté byla přepravena na staveniště na speciálním železničním vozu. Operace vyzdvižení reaktorové nádoby na její místo byla provedena stavebními dodavateli projektu – společnostmi Westinghouse a Fluor, za použití jednoho z největších jeřábů na světě.

Tlaková nádoba o výšce téměř jedenácti metrů obsahuje aktivní zónu reaktorů a související vnitřní zařízení. Její instalace představuje významný milník při výstavbě jaderného bloku. „S umístěním reaktorové nádoby třetího bloku nyní přecházíme na další napínavou fázi tohoto projektu – konkrétně na přechod ze striktně stavebních a inženýrských prací k montáži systému reaktoru v tomto bloku,“ uvedl Jeff Benjamin, senior viceprezident pro nové jaderné elektrárny a velké projekty společnosti Westinghouse.

Výkonný viceprezident výstavby společnosti Georgia Power – Mark Rauckhorst – prohlásil, že bezpečné umístění reaktorové nádoby – první jaderné tlakové nádoby umístěné v elektrárně ve státě Georgia za posledních více než 30 let – bylo „obrovským milníkem“ pro tento projekt. „S touto instalací je blok zase o velký krok blíže k dokončení a uvedení do provozu,“ dodal.

Práce nyní budou zaměřeny na instalaci dalších souvisejících zařízení jako například potrubí, čerpadel a kabeláže v celém reaktorovém systému třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle. Rovněž začnou přípravy na instalaci prvních parogenerátorů na tomto bloku, které mají přijít na řadu v příštím roce.

Instalace modulu CA01 čtvrtém bloku JE Vogtle

Dva dny předtím, než byla umístěna tlaková nádoba reaktoru do třetího bloku JE Vogtle, společnost Westinghouse také dokončila instalaci modulu CA01 v bloku číslo 4 téže elektrárny. Modul je 21 metrů dlouhý, 29 metrů široký, 24 metrů vysoký a váží 907 tun. Umístěn je uvnitř kontejnmentu bloku, přičemž po dokončení stavebních a instalačních prací bude obsahovat mnohé hlavní komponenty včetně tlakové nádoby reaktoru, parogenerátorů a kompenzátoru objemu. Ocelový modul byl sestaven na staveništi v areálu elektrárny a jeho umístění zahrnovalo manipulaci s druhou největší komponentou v rámci projektu.

Výstavba dvou reaktorů AP1000 společnosti Westinghouse v jaderné elektrárně Vogtle nacházející se u města Waynesboro započala v roce 2013. Očekává se, že třetí blok JE Vogtle zahájí provoz v roce 2019 a čtvrtý blok ho bude následovat o rok později. Další dva tlakovodní reaktory jsou již v této lokalitě v provozu.

Dva reaktory AP1000 se rovněž staví v jaderné elektrárně VC Summer v Jižní Karolíně pro společnost Scana Corporation, která je dceřinou firmou podniku South Carolina Electricity and Gas a je spoluvlastněna společností Santee Cooper. Tlaková nádoba reaktoru byla na druhém bloku JE Summer instalována v srpnu letošního roku.

Společnost Georgia Power je dceřinou společností firmy Southern Company.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..