Představitelé společnosti KazAtomProm – největšího světového producenta uranu – a kazašské vlády navštívili Čínu ohledně jednání týkajícího se posílení spolupráce při těžbě uranu a v oblasti jaderné energetiky. V čele kazašské delegace stál Askar Mamin, první místopředseda vlády Kazachstánu.

kazatomprom-svg_
Logo společnosti KazAtomProm (zdroj: The Astana Times)

Askar Zhumagaliyev, generální ředitel společnosti KazAtomProm, se setkal s Čangem Šan-mingem (pinyin: Zhang Shanming) – generálním ředitelem společnosti China General Nuclear (CGN), a s Čchienem Č‘-minem (pinyin: Qian Zhimin) – generálním manažerem korporace China National Nuclear Corporation (CNNC).

Společnost KazAtomProm dne 30. listopadu uvedla, že její ředitel Zhumagaliyev projednával širokou škálu otázek souvisejících s rozvojem jaderné energetiky a že obě strany kromě dalších oblastí „podtrhly značný pokrok ve spolupráci mezi společnostmi, úspěšné snahy o společné projekty těžby uranu a výstavbu závodu pro výrobu jaderných palivových souborů.“

Zástupci obou stran zároveň projednávali otázky tranzitu uranu napříč Čínou a dodávek produktů z kazašského uranu.

Zhumagaliyev pozval své čínské kolegy k účasti na mezinárodní konferenci a výstavě Astana EXPO-2017 „za účelem demonstrace nejnovější čínské technologie a úspěchů v podpoře mírového využívání jaderné energie“.

V září obě země udělaly krok blíže k dodávkám kazašských palivových peletek pro čínské společnosti. Podepsány byly příslušné dokumenty umožňující takovéto transakce mezi společnostmi Ulba Metallurgical Plant – dceřinou firmou společnosti KazAtomProm, a  CGNPC-URC – dceřinou společností firmy CGN.

Tyto dokumenty následovaly dohody, které podepsala společnost KazAtomProm s čínskými firmami na konci minulého roku. Dohody mimo jiné zahrnovaly smlouvu týkající se vývoje kazašských uranových dolů a smlouvu o výstavbě závodu pro výrobu jaderného paliva v Kazachstánu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..