Od začátku roku 2017 začne platit nový atomový zákon, který zpřesňuje požadavky a procesní pravidla pro provoz nynějších a pro spouštění nových bloků jaderných elektráren.

1
JE Dukovany (zdroj: Halonoviny)

Legislativní úpravu připravil Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jeho mluvčí Radek Pokorník řekl, že zákon přináší řadu pozitivních novinek, které mají zajistit vyšší úroveň bezpečnosti mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření. Nový zákon mimo jiné stanovuje, co jsou citlivé činnosti podle zákona o ochraně utajovaných skutečností. Osoby, které budou tyto citlivé záležitosti související s jadernou energií vykonávat, budou potřebovat bezpečnostní prověrku. Vláda uvádí, že Národní bezpečnostní úřad bude muset nově prověřit nejméně 2700 lidí.

Prověrky v ČEZ

Změna se nejvíce dotkne energetické skupiny ČEZ. Vedoucí útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín Petr Šuleř řekl, že skupina počítá s tím, že prověrku budou muset mít asi 2000 jejích zaměstnanců. »Jde o celou řadu profesí od členů managementu, technologů, strojníků, elektrikářů, až například i po některé mluvčí,« uvedl.

Podotkl, že v současné době mnozí zaměstnanci, včetně většiny operátorů jaderných elektráren, nebo zaměstnanců, kteří zajišťují transport jaderných materiálů, prověrky již mají. Prověrky podle něho budou například pro vstup do reaktorových sálů, prostorů, ve kterých je uskladněn jaderný materiál nebo do takzvaných velínů jaderných elektráren.

Na základě zásahu sněmovny dále zákon zvyšuje proti původnímu návrhu jednorázový příspěvek obcím z jaderného účtu za to, že v jejich katastru bylo stanoveno chráněné území pro ukládání jaderného odpadu do podzemí. Vláda navrhla původně 30 milionů korun, poslanci schválili částku až 50 milionů korun. Poslanci naopak snížili plánované navýšení pravidelného poplatku za použité palivo z jaderných elektráren.

Rozšíření jaderné kapacity

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská řekla, že na leden 2017, respektive únor téhož roku, se chystají se zájemci intenzivní jednání. Vést je má vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller a členové stálého výboru pro jadernou energetiku, který byl letos ustaven. Upozornila, že stále jde pouze o zkoumání trhu, nikoliv o oficiální výběrové řízení.

Zdroj: Halonoviny.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..