Světová jaderná energetika dosáhla dalšího milníku, když byl 2. listopadu 2016 uveden do komerčního provozu v současnosti nejvýkonnější sodíkový reaktor, který přinese průlom v jaderné energetice díky recyklaci použitého jaderného paliva. Výstavby nového bloku, kterou provádí ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, se účastnily také české firmy, které dodaly armatury a čerpací agregáty.

jaderná energie - České firmy se podílejí na přelomu v ruské jaderné energetice - V Česku (uploaded foto fb 000198) 1
4. blok Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-800. (Zdroj: Rosenergoatom)

Podle názoru odborníků představují rychlé reaktory, mezi něž patří i BN-800, značný přínos pro udržitelný rozvoj jaderné energetiky. S jejich pomocí je možné podstatně rozšířit zásoby jaderného paliva, a to díky využití materiálů, které v současnosti nejrozšířenější reaktory nedokáží efektivně využít. A navíc umožní zásadním způsobem zmenšit množství vysoce aktivních odpadů a jejich vliv na životní prostředí uzavřením palivového cyklu. Díky reaktoru BN-800 zaujímá Rosatom přední místo ve světě v oblasti technologií a výstavby tohoto typu jaderných reaktorů.

 

České firmy

Český a ruský jaderný průmysl spolupracují již přes 60 let a za tuto dobu se v Česku zformoval rozvinutý jaderný průmysl, který používá přední technologie a je detailně obeznámen s technologií VVER. Výstavbu všech českých a slovenských jaderných elektráren provedly české a slovenské firmy společně s ruskými odborníky. Tyto zkušenosti se staly základem pro současnou spolupráci.

Do projektu výstavby reaktoru BN-800 se zapojily armaturky Arako, Mostro a výrobce čerpadel Sigma Group. Arako, spol. s r. o., vyrábí a dodává svou produkci na jaderné elektrárny, budované podle ruských projektů, už od roku 1976. Za tuto dobu dospěla k bezpečnému řešení armatur pro různé podmínky a ty nyní splňují veškeré požadavky, které jsou na jaderné armatury kladeny. „V průběhu posledních tří let jsme pro Bělojarskou jadernou elektrárnu dodali celkem 1354 kusů speciálních armatur,“ uvedla Julia Dolgusheva, výkonná ředitelka společnosti Arako.

„Firma Mostro, a.s je tradiční český výrobce armatur s více jak 100letou historií. Hlavním zahraničním trhem byly a jsou Slovenská republika a tradiční Rusko, kde jsme se v nedávné minulosti také podíleli na projektu dostavby JE Bělojarská. Naše dodávky armatur tvořily převážně vlnovcové uzavírací a regulační ventily, šoupátka a zpětné klapky. Do budoucna je nutné podíl exportu dále navyšovat. Zajímavé příležitosti se pro nás otevírají především v zemích bývalého sovětského svazu, kam svoje aktivity již léta směřujeme a kde jsou armatury značky Mostro pozitivně vnímány,“ komentuje Tomáš Mašanský, obchodní ředitel firmy Mostro.

„Pro Bělojarskou jadernou elektrárnu Sigma Group, a. s., dodala v roce 2011 dva čerpací agregáty typu A200-QVD-300 systému automatického hašení požárů. Pro ejektorovou stanici na této elektrárně jsme dodali 4 čerpací agregáty typu A400-NQD-515. Dodané agregáty splňují požadavky zákazníka na dodržení 3. a 4. třídy bezpečnosti,“ konstatoval marketingový ředitel Sigmy Tomáš Pozdíšek.

Celkový objem dodávek českých firem pro projekty Rosatomu upřesňuje Vadim Titov, ředitel regionálního centra Rosatomu pro Střední Evropu: „Podle našich propočtů představovaly celkové dodávky z České republiky pro Rosatom za posledních pět let hodnotu přibližně 400 milionů dolarů, tedy téměř 10 miliard korun.“

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..