Díky finálnímu investičnímu rozhodnutí o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C v Somersetu společně s pokrokem na dalších projektech nových jaderných elektráren ve Velké Británii, rok 2016 byl pro britskou jadernou energetiku jedním z nejvýznamnějších roků za poslední léta, zaznělo na konferenci Světové jaderné asociace (Nuclear Industry Association – NIA) s názvem Nuclear2016, která se konala dne 1. prosince v Londýně.

jaderná energie - Britský jaderný průmysl zpětně hodnotí letošní rok - Nové bloky ve světě (Hinkley CGI image) 1
Možná podoba JE Hinkley Point C (zdroj: EDF Energy)

Při zahajovacím proslovu předseda asociace NIA John Hutton uvedl: „Jestliže se podíváme na stav britského jaderného průmyslu, na současné jaderné provozy, na průběh likvidačních prací na odstavených jaderných elektrárnách a pokud se podíváme na nesmírně zajímavé příležitosti nové jaderné výstavby, tak si myslím, že můžeme být s rokem 2016 v oblasti jádra v Británii velmi spokojeni.“

Dále pak dodal: „Pokud bych měl vyzdvihnout jedinou věc, tak je to velký pokrok v nové jaderné výstavbě, ze které je nadšený celý britský jaderný průmysl.“

Hutton popsal podepsání finálního investičního rozhodnutí projektu společnosti EDF na výstavbu dvou bloků s tlakovodními reaktory EPR v jaderné elektrárně Hinkley Point C jako obrovský milník pro britský jaderný průmysl. Celková hodnota projektu se odhaduje na 18 miliard liber.

Také britská ministryně energetiky Lucy Neville-Rolfe sdílela s Huttonem nad rokem 2016 nadšení. Ministryně letošní rok popsala jako opravdu klíčové období pro britskou jadernou energetiku. „Myslím, že na rok 2016 bude britský jaderný průmysl vzpomínat s pocitem hrdosti, neboť se mu podařilo za spolupráce s vládou uskutečnit významný pokrok, díky kterému bude zajištěna nová jaderná budoucnost Velké Británie,“ prohlásila.

Ministryně Lucy Neville-Rolfe dále uvedla, že „výstavba JE Hinkley Point C bude představovat novou jadernou renesanci v zemi. Britská jaderná renesance přinese zdejším firmám mnoho benefitů, přičemž je velmi důležité, abychom byli připraveni řešit nadcházející výzvy. Jsem si jistá, že jaderní developeři prokážou, že jejich projekty podpoří rozvoj britského jaderného dodavatelského řetězce, zlepší konkurenceschopnost zdejších společností a podpoří technické inovace i hromadění zkušeností. Nové projekty dají britským firmám motivaci a důvěru potřebnou k investicím, k rozšiřovaní zkušeností a k výcviku a udržení si kvalifikovaných lidských zdrojů“.

Ministryně zároveň upozornila na výzvy, kterým bude britský jaderný průmysl brzy čelit. Mezi nimi je i nutnost zvýšení počtu zaměstnanců o zhruba 30 000 v polovině 20. let, což bude doba, kdy do důchodu odejde zhruba 70 % nynějších zkušených odborníků. Další problémy pak budou spojeny s rozhodnutím Británie odejít z Evropské unie.

Hinkley Point C a britské firmy

Humphrey Cadoux-Hudson, generální ředitel odboru společnosti EDF pro novou jadernou výstavbu, uvedl: „Výstavba nových jaderných elektráren je poprvé po dvaceti letech opět na pořadu dne.“ Řekl, že společnost EDF udělá vše pro úspěch projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Projekt bude podle něj „oživením jádra v Evropě a transformací vyhlídek britského průmyslu.“

S ohledem na dodavatelský řetězec Cadoux-Hudson uvedl, že společnost EDF přislíbila, že 64 % projektu jaderné elektrárny Hinkely Point C půjde britským firmám. „Snažíme se o to, aby britské firmy neuspěly pouze v projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, ale i v dalších budoucích velkých projektech,“ podotkl.

Ředitel obchodní divize společnosti EDF Ken Owen poznamenal, že společnost má v hledáčku již 90 preferovaných kandidátů pro dodavatelský řetězec pro JE Hinkley Point C. Uvedl, že s 27 z nich již společnost EDF podepsala kontrakt, přičemž 63 společností prochází procesem získání kontraktů.

Další jaderné projekty

Další společnost, která plánuje ve Velké Británii postavit novou jadernou elektrárnu, je společnost Horizon Nuclear Power, která byla založena v roce 2009 a později v listopadu roku 2012 koupena firmou Hitachi. Společnost Horizon plánuje v Británii postavit nejméně 5,4 GWe nových jaderných kapacit, přičemž stavět chce začít v lokalitě Wylfa Newydd na ostrově Anglesey. Tato elektrárna by do provozu mohla být uvedena už v první polovině 20. let.

Generální ředitel společnost Horizon Duncan Hawthorne poznamenal: „Co se zásadně liší u naší společnosti a u firmy NuGen od společnosti EDF je to, že začínáme od nuly.“ Podotkl, že na obě společnosti jsou masivní nároky v získávání dostatečného kapitálu. „Jednou z výzev, které budeme muset v blízké době čelit, je, že si budeme muset získat důvěru lidí, že zvládneme postavit nové jaderné elektrárny v rámci harmonogramu i rozpočtu.“

Generální ředitel společnosti NuGen Tom Samson uvedl: „O co se ve společnosti NuGen snažíme je vytvoření nového jaderného provozovatele, což se v Británii děje poprvé za poslední dvě desetiletí. Už jenom tohle samotné je obrovský závazek.“ Společnost NuGen, britský společný podnik mezi japonskou firmou Toshiba a francouzskou společností Engie, plánuje v Británii postavit 3,8 GWe nových jaderných kapacit v lokalitě Moorside v hrabství Západní Cumbria. V elektrárně mají být nasazeny tlakovodní reaktory AP1000 od americké společnosti Westinghouse, která je součástí skupiny Toshiba.

Duncan Hawthorne nakonec uvedl: „Budoucnost britské jaderné energetiky je nyní v našich rukách. Pokud se nám podaří projekty realizovat včas a v rámci rozpočtů, další projekty jaderných elektráren budou určitě následovat.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..