Nic se nezměnilo, pokud jde o budoucnost britského výzkumného centra Culham Centre for Fusion Energy (CCFE) a tokamaku Joint European Torus (JET), uvedl dne 30. listopadu vedoucí centra Ian Chapman.

chapman-460
Vedoucí centra CCFE Ian Chapman v blokové dozorně tokamaku JET (zdroj: World Nuclear News)

Institut CCFE je britské národní výzkumné centrum zaměřené na výzkum fúze, které sídlí ve výzkumné zóně Culham Science Centre v hrabství Oxfordshire. V institutu britští vědci společně s jejich evropskými kolegy provozují tokamak JET. Tokamak JET je největším v současnosti provozovaným tokamakem a zároveň jediným zařízením, které je schopné produkovat fúzní energii. Všechna zařízení spojená s projektem tokamaku JET jsou provozována institutem CCFE v rámci kontraktu mezi Evropskou komisí a britskou organizací United Kingdom Atomic Energy Authority (UKAEA). Tokamak je společně využíván všemi evropskými fúzními laboratořemi v rámci konsorcia EUROfusion.

Ian Chapman, který je zároveň výkonným ředitelem organizace UKAEA, reagoval na článek zveřejněný na konci listopadu deníkem Financial Times a stanicí BBC, který zpochybňoval budoucnost institutu CCFE a projektu tokamaku JET v návaznosti na rozhodnutí země vystoupit z Evropské unie. Článek deníku The Financial Times popisoval konečné odstavení tokamaku JET jako potenciální výsledek vyjednávání o Brexitu. Stanice BBC uvedla, že mnozí zaměstnanci centra jsou velmi nervózní uprostřed nejistot ohledně budoucího financování projektu a zákona o volném pohybu, neboť mnoho z nich pochází ze zahraničí.

„Ve světle nedávných zpráv zejména od stanice BBC a deníku the Financial Times o dopadu Brexitu na budoucnost projektu Tokamaku JET bych rád vyjasnil, že se v souvislosti s budoucností centra CCFE a projektu JET nic nemění,“ uvedl Chapman. „Vyjednávání s britskou vládou neustále pokračují, přičemž všechny strany se shodují na pokračování fúzního programu. Pokračování provozu tokamaku JET je aktivně projednáváno, a přestože nepadla ještě žádná konkrétní rozhodnutí, vím jistě, že vláda si velmi váží mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu fúze. Stále tak věřím v naše dlouhodobé vyhlídky.“

„Dále bych chtěl poznamenat, že při vyjednávání velmi pomáhají výborné výsledky, které jsme na tokamaku JET dosáhli v oblastech vysokovýkonného ohřevu a v excelentní spolehlivosti zařízení udržet plazma při velmi vysokých energiích. S novou vnitřní stěnou, která je podobná tokamaku ITER, jsme nyní dosáhli z daleka nejlepších výsledků. Tyto zprávy jsou velmi dobrým znamením pro klíčové experimenty plánované pro roky 2019/2020 s využitím tritiovo-deuteriového plazmatu.  Provoz tokamaku JET je tak neocenitelný pro včasné zprovoznění tokamaku ITER,“ dodal.

Tokamak ITER, který se v současné době staví ve Francii, bude nástupcem tokamaku JET na cestě ke komerčnímu získávání energie z fúze. Tokamak JET své první plazma vyprodukoval v roce 1983, přičemž v roce 1991 se stal prvním zařízením, které dokázalo pomocí fúzní reakce vyprodukovat energii. V roce 1997 stanovil tokamak JET světový rekord ve vyprodukovaném fúzním výkonu o hodnotě 16 MW. Už od začátku svého provozu bylo na tokamaku JET vykonáno mnoho důležité práce, která pomohla a stále pomáhá při návrhu a realizaci projektu tokamaku ITER. Tokamak JET stále zůstává úzce zapojen do výzkumu fyziky plazmatu a do testování materiálů a systémů, které mají být nasazeny v projektu tokamaku ITER.

Experimentální kampaň Jet 2015-2016, která skončila 15. listopadu letošního roku, mimo jiné zahrnovala: nácvik postupů pro budoucí tritiovo-tritiové a deuteriovo-tritiové experimenty; vodíkovou kampaň, během které vědci zkoumali parametry fyziky plazmatu, které závisejí na hmotnosti použitého vodíkového paliva; a vysokovýkonnou deuteriovou kampaň. Následující kampaň bude zahrnovat tritiovo-tritiové a deuteriovo-tritiové experimenty, které budou mít zásadní význam pro provoz tokamaku ITER.

Tokamak ITER má podle současných plánů první plazma vyprodukovat v roce 2025, přičemž experimenty s deuteriovo-tritiovým plazmatem mají na řadu přijít v roce 2035. Stejně jako JET ani ITER nebude sloužit k výrobě elektrické energie. Výroba elektřiny bude hlavním cílem až pro nástupce tokamaku ITER označovaného jako DEMO, což bude demonstrační fúzní energetický reaktor. Tokamak DEMO tak bude mít za cíl demonstrovat nepřetržitou výrobu elektřiny, kterou bude dodávat do rozvodné sítě. Podle organizace EUROfusion se podle současných plánů s tokamakem DEMO počítá někdy kolem roku 2050.

Evropský výzkum termojaderné fúze spadá pod záštitu organizace European Atomic Energy Community (Euratom), která spadá pod Evropskou unii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..